Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Policie hledá muže podezřelé z otravy Skripala, kteří v době výbuchu ve Vrběticích byli v Česku

Česko

  20:19aktualizováno  23:14
Praha - Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Oznámila to na policejním webu. Premiér Andrej Babiš (ANO) informoval o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014.

Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým jedem novičokem. foto: Scotland Yard

Do výbuchu ve Vrběticích byla zapojena ruská tajná služba, řekl Babiš. Česko vyhostí 18 lidí z ambasády

Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde tytéž muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

NCOZ žádá o pomoc v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti, uvedla NCOZ. Premiér v sobotu večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.

Co se stalo ve Vrběticích? Více výbuchů a dva zmařené životy, do ‚úklidu‘ se zapojily až desítky tisíc lidí

Muži se na území ČR podle NCOZ pohybovali nejméně od 11. do 16. října 2014. Prokazovali se ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Mužům stejného vzezření s pasy na jméno Alexandr Petrov a Ruslan Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na Skripala. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.

Pokud někdo hledané dva muže viděl, nebo něco ví o jejich pohybu a činnosti na území ČR, má se ozvat operačnímu středisku NCOZ na telefon 241 768 649, případně může v běžné pracovní době volat na telefon 974 760 530 olomoucké expozitury NCOZ, uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. „Podávání informací z trestního řízení má v této věci vyhrazeno Krajské státní zastupitelství v Brně,“ doplnil.

Policie na twitteru uvedla, že v souvislosti s pátráním není důvod zavádět na území ČR zvýšená bezpečnostní opatření. „Monitorujeme situaci vlastními operativními prostředky s využitím kanálů mezinárodní policejní spolupráce včetně sledování otevřených zdrojů,“ uvedla.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích na Zlínsku explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

Kauza otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii 4. března 2018

  • V Salisbury na jihu Anglie byl 4. března 2018 v té době neznámou látkou zasažen bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který v zemi získal útočiště, a jeho dcera Julija. Dvojice, kterou našli v bezvědomí v centru města, byla v kritickém stavu hospitalizována.
  • Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská tajná policie ho v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že Londýnu vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let, ale v roce 2010 ho Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije v Británii.
  • Britská premiérka Theresa Mayová 12. března označila za vysoce pravděpodobné, že za otravu je zodpovědné Rusko. Podle Mayové otravu způsobila látka novičok vyvinutá v bývalém Sovětském svazu a označovaná kódem A-234. Ruský prezident Vladimir Putin následně vyzval Londýn, aby nejprve zjistil, co se stalo, a pak teprve o tom s Ruskem hovořil. O den později Vil Mirzajanov, jeden z tvůrců zmíněné látky, řekl, že novičok nemohla použít jiná země než Rusko, složení bylo tajné.
  • Británie 14. března oznámila, že v reakci na případ otravy vypoví 23 ruských diplomatů. Do konce března se k vyhošťování ruských diplomatů přidaly další tři desítky zemí včetně USA a ČR. Rusko reagovalo zrcadlově.
  • ČR vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu. Premiér Babiš tehdy uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo ČR za možnou zemi původu nervového jedu novičok, použitého k útoku. BIS ve své zprávě uvedla, že vyhoštění tří osob s diplomatickými pasy ruské zpravodajce v ČR oslabilo.
  • Julija Skripalová byla 9. dubna propuštěna z nemocnice, její otec Sergej byl propuštěn 18. května 2018. Skripalova matka v roce 2019 požádala ruskou policii, aby jejího syna a vnučku Juliji vyhlásila za nezvěstné. Devadesátiletá Jelena Skripalová oznámila, že má poslední zprávy o synovi a vnučce z loňského června, kdy s nimi telefonicky hovořila Julijina sestřenice Viktorija. Od té doby o nich prý nejsou žádné zprávy. V britském tisku se v poté v roce 2019 objevily nepotvrzené informace o tom, že Skripalův zdravotní stav se zhoršil a bývalý rozvědčík je v pravidelné péči lékařů. Není prý vyloučeno, že se projevují dlouhodobé následky otravy. Dcera Julija je podle britského tisku v pořádku.
  • Na konci června 2018 se v Amesbury, asi deset kilometrů od Salisbury, zhroutili a následně byli převezeni do nemocnice pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová. Protiteroristická policie poté potvrdila, že pár byl také otráven novičokem. Otrávili se při manipulaci s kontaminovaným předmětem, asi nešťastnou náhodou. Podle médií šlo o uživatele drog. Sturgessová 8. července zemřela, Rowley byl z nemocnice propuštěn 20. července.
  • Zlom v případu nastal počátkem září 2018, kdy britská premiérka Theresa Mayová před poslanci uvedla, že za otravou Skripala a jeho dcery stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov (identifikovaný později jako lékař Alexandr Miškin) a a Ruslan Boširov, který se ve skutečnosti podle britských médií jmenuje Anatolij Čepiga. Později média přišla s informací, že do akce byl zapojen ještě třetí agent GRU známý pod krycím jménem Sergej Fedotov (podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat se jmenuje Denis Sergejev). Operace podle Mayové musela být schválena v nejvyšších patrech ruského vedení.
  • Kreml poté opět jakýkoli podíl Ruska na otravě popřel a obvinění Londýna, který podpořily USA a další země, označil za nepřijatelná. Ruský prezident Vladimir Putin o několik dní později prohlásil, že Petrova a Boširova ruské úřady znají, ale že jsou to civilisté a ne zločinci. Oba muži připustili, že byli v osudné dny v Salisbury, ale jako turisté. V lednu 2019 EU na dva údajné pachatele a na šéfa GRU a jeho zástupce uvalila sankce.
  • Do případu se několikrát vložil i český prezident Miloš Zeman, který podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalovi Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl novičok na území Česka vyvíjen nebo skladován, což tvrdilo Rusko. Zeman poté v květnu 2019 pro TV Barrandov řekl, že se novičok v ČR v malém množství vyráběl a testoval, poté byl zničen. Zeman oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství (VZ), podle něhož nervově-paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování vyráběl Vojenský výzkumný ústav (VVÚ), je novičok. BIS naopak dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Premiér Andrej Babiš poté po setkání s ředitelem BIS Koudelkou a šéfem VZ Janem Berounem uvedl, že v Česku se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala látka typu novičok. Zemanovy výroky uvítalo Rusko, podle něj slova českého prezidenta vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.
Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...