Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie už zadržela téměř všechny migranty z Bálkové, na útěku zůstává jeden

Česko

  22:59aktualizováno  8. února 16:45
Ze záchytného zařízení pro migranty v Bálkové u Žihle na Plzeňsku uprchlo v úterý večer 13 migrantů. Šest z nich se podařilo zadržet ještě v noci, dalších šest během středy. Po posledním muži z Maroka policisté dále pátrají. Nasazen byl i vrtulník.

„Celkem uteklo 13 cizinců, šest z nich se podařilo zadržet v nočních hodinách v okolí Bálkové. Po ostatních sedmi pátráme,“ uvedl ve středu ráno mluvčí cizinecké policie Josef Urban.

Policisté před polednem na Twitteru uvedli, že se jim podařilo zadržet dalšího, a to devatenáctiletého cizince. Dalších pět mužů se podařilo najít odpoledne v okolí Rabštejna nad Střelou. Potvrdil to Ondřej Moravčík z Policejního prezidia. Na útěku tak zůstává poslední z uprchlých cizinců, a to čtyřiadvacetiletý mladík.

Šlo převážně o cizince původem ze severní Afriky, kteří jsou zajištěni v zařízení z důvodu realizace správního vyhoštění do země původu, nikoliv z důvodu podezření z páchání trestné činnosti, uvedli policisté na Twitteru.

Policisté ve středu dopoledne zveřejnili fotografie hledaných mužů. Všichni jsou z Maroka, nejsou ozbrojení, nejsou nebezpeční a nemají žádnou nakažlivou nemoc.

„Žádáme veřejnost o jakékoliv informace týkající se jejich případného aktuálního pohybu. Informace neprodleně podejte na nejbližší služebnu policie nebo na tísňovou linku 158,“ žádá policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Způsob, jakým cizinci z areálu utekli, nechtěla Správa uprchlických zařízení komentovat. „Jak k celé situaci došlo, je zatím předmětem šetření, pouze můžeme sdělit, že překonaly vnitřní perimetr zajištění záchytného tábora, který zajišťuje Správa uprchlického zařízení ministerstva vnitra,“ sdělil Urban.

16. července 2015

Záchytné středisko pro uprchlíky a žadatele o azyl v Balkové vzniklo v roce 1998 v bývalém objektu střední policejní školy, který ještě předtím sloužil jako stálá škola v přírodě. Svému účelu slouží s přestávkami, jsou zde ubytovaní jen muži. V květnu 2017 se část cizinců v Balkové vzbouřila proti policii a zabarikádovala se, policie proti nim zasáhla. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. Aktuálně je v zařízení 62 cizinců.

Autor:

Mohlo by vás zajímat