Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie v orlické přehradě pátrala po sebevrahovi, nakonec vylovila tři těla

Policie v březnu našla ve vodní nádrži Orlík tři pozůstatky lidských těl. foto: Policie ČR

Orlík/Praha - Potápěči nalezli v březnu v orlické přehradě poblíž Žďákovského mostu na Písecku ostatky dvou lidí a jednoho utopeného člověka, jenž byl pohřešovaný od letošního ledna. Patrně šlo ve všech případech o sebevrahy. Ostatky předali policisté k soudnímu zkoumání, aby zjistili příčinu smrti, řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dodal, že dvě těla byla ve vodě několik let.
  11:38aktualizováno  15:52

„Orlická přehradní nádrž je samé překvapení, policejní potápěči si někdy připadají jako archeologové a antropologové v jednom. Někdy totiž s kriminalisty najdou i to, co zrovna nehledali,“ uvedl mluvčí Matzner. Podle něj v březnu na místě společně s píseckými kriminalisty operovala i specializovaná jednotka potápěčů a týmy společně od začátku měsíce hledaly muže, který podle všech indicií spáchal sebevraždu skokem do Orlíku ze Žďákovského mostu. 

Potápěči použili při pátrání specializovanou techniku, kromě sonaru a barokomory zapojili i policejní drony a vrtulník a při akci pomáhali hasiči s čluny. První torzo lidského těla vylovili z hloubky 47 metrů po třech dnech pátrání. 

„Bylo v tak značném stádiu rozkladu, že nebylo ihned možné zjistit totožnost, věk ani pohlaví. Jedna věc byla jasná - nešlo o hledaného sebevraha. Tělo policisté předali k soudnímu zkoumání, potřebují znát příčinu smrti a vše, co povede ke zjištění totožnosti,“ popsal Matzner. 

Policie v březnu našla ve vodní nádrži Orlík tři pozůstatky lidských těl.
Policie v březnu našla ve vodní nádrži Orlík tři pozůstatky lidských těl.

25. března pak po pokračujícím pátrání nalezli policisté další torzo. Tentokrát dokonce v hloubce 50 metrů. Práce v takové hloubce byla pro potápěče velmi složitá, na vytažení kosterních pozůstatků jich spolupracovalo osm. „Nakonec se nad hladinu vynořili s dalším hrůzným kosterním nálezem. Na místě provedli kriminalisté ohledání torza lidského těla, fotodokumentaci a vyšetřovatel nařídil pitvu ostatků. Otázky zůstávají stále stejné, příčina smrti, totožnost, vyloučení možné násilné smrti. Pro specialisty na úseku pátrání tak začíná pověstná mravenčí práce,“ uvedl mluvčí.

Ani tím ale neveselý březen na Orlíku neskončil, o den později vyjížděli policisté k přehradě ještě jednou. Tentokrát je přivolala k podolské pláži žena, která nahlásila oblečené lidské tělo na hladině. Kriminalisté zjistili, že se „konečně“ jedná o muže pohřešovaného od letošního ledna, který podle Matznera zřejmě spáchal sebevraždu. 

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!