9. února 2018 15:50, aktualizováno  15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z požáru textilky Karnola policie podezírá dva nezletilé. Příčinu zjišťuje

Hasič zasahující při požáru textilky v Krnově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasič zasahující při požáru textilky v Krnově. | foto: ČTK

OSTRAVA Policie podezírá dva nezletilé, že způsobili požár v bývalé textilce Karnola v Krnově na Bruntálsku loni v prosinci. Textilka byla národní kulturní památkou. Jak přesně požár vznikl, policisté stále zjišťují.

Podle mluvčí policie Gabriely Holčákové policisté více informací nyní nemohou uveřejnit. Není tedy jasné, zda šlo o úmysl nebo nešťastnou náhodu.

„Bruntálští kriminalisté zjistili v průběhu prověřování informace, které směřují ke dvěma nezletilým osobám. I nadále policisté pokračují ve zjišťování okolností, za jakých k požáru došlo. Aktuální stav řízení však neumožňuje poskytnutí detailnějších informací. Doplnit lze, že poskytnutí detailních informací k nezletilým zapovídá též zákon,“ uvedla Holčáková.

Areál bývalé textilky, v němž mělo vzniknout textilní muzeum, vyhořel 20. prosince. Oheň nejvíc řádil právě ve vzácné památkově chráněné vzorkovně látek, která se dochovala ve stavu posledního pracovního dne. Nejstarší kusy cenné sbírky vzorníků látek pocházely z posledních tří desetiletí 19. století. Oheň ale zničil 90 procent vybavení dílny.

V Krnově na Bruntálsku hoří budova bývalé textilky Karnola. Jde o národní...
Budova textilky obklopena hasiči a policií při tíživém požáru 20.12.

Vlastní budova vzorkovny zůstala zachována a ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula už dříve řekl, že ji bude patrně možné opravit i s využitím některých původních konstrukčních prvků. Podle vedoucí odboru kultury Moravskoslezského kraje Karin Veselé se podaří zachránit až 60 procent obsahu dílny a vzorkovny. Náklady na záchranu poničených vzorníků se odhadují na 12 milionů korun.

Zatím není jisté, zda i po požáru bude moci Krnov na revitalizaci Karnoly čerpat evropské peníze, které získal z Integrovaného regionálního operačního programu. Už dříve mělo město přislíbeno na projekt muzea 123 milionů korun. Město má v plánu z bývalé továrny vytvořit centrum kultury a vzdělávání. Zázemí by tam mělo najít Městské muzeum v Krnově a měly by tam vzniknout i multifunkční prostory pro setkávání obyvatel.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz