Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie poprvé obvinila firmu kvůli krácení daní

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Protikorupční policie poprvé obvinila z krácení daně i firmu. Je to první takové trestní stíhání od zavedení nového zákona před půl rokem. Případ se podle kriminalistů týká kromě daní také praní špinavých peněz. Obvinění čelí čtyři muži a jedna žena, hrozí jim pět až deset let vězení.

"Policie zároveň zahájila trestní stíhání firmy," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Obvinění podle kriminalistů získali zkrácením DPH a daně z příjmu společnosti minimálně 288 milionů korun. Policie jim také zajistila majetek za 150 milionů. Detektivové je sledovali od loňského léta, k zatýkání se rozhodli minulý týden v úterý.

"Kriminalisté využili nového právního institutu, kdy zahájili trestní stíhání proti právnické osobě. V rámci zajišťování výnosů byly zajištěny nemovitosti, luxusní motorová vozidla, peníze na hotovosti a na účtech a dále pohledávky," sdělil Ibehej.

ČTĚTE TAKÉ:

Skupina obviněných podle policistů působila v několika firmách, mezi kterými údajně fungoval řetězec předstíraných nákupů a prodejů. "Následně obvinění, mezi kterými byl i daňový poradce a advokát, předkládali příslušnému finančnímu úřadu daňová přiznání, která obsahovala nepravdivé údaje," sdělil Ibehej. Obvinění čelí firma, která měla v řetězci společností organizační roli.

Hlavním organizátorem byl údajně osmatřicetiletý muž, který je v současnosti ve vězení za podobnou trestnou činnost. "Tento muž měl nejdříve na svobodě a poté i z věznice celou skupinu řídit a organizovat činnost obchodních společností, které měla skupina založit," dodal Ibehej.

Ve vězení ho prý navštěvoval třiatřicetiletý komplic, který vystupoval jako jeho obhájce, ve skutečnosti si ale podle policistů vzájemně předávali pokyny pro ostatní podezřelé. Jako daňový poradce pro firmu údajně pracoval pětapadesátiletý muž, který prý upravoval daňová přiznání tak, aby firmy nemusely téměř nic platit. Chod obviněné společnosti měla údajně na starost manželka organizátora.

Policie vyšetřuje čtyři obviněné na svobodě, údajný organizátor je už od dřívějška ve výkonu trestu. Dva z pěti obviněných se podle Ibeheje přiznali. "V případě pravomocného rozsudku všem obviněným hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let," upřesnil mluvčí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Potvrzuje se naše očekávání, že nový zákon o trestní odpovědnosti firem se bude hojně používat právě v případě daňových trestných činů," řekl partner White & Case Ladislav Smejkal. Podle jeho informací existuje stále hodně podnikatelů, kteří dopady zákona berou na lehkou váhu. Nový zákon dává orgánům činným v trestním řízení rozsáhlé kompetence, jež mohou citelně postihnout všechny právnické osoby zapletené do trestné činnosti.

Na druhou stranu je dobrou zprávou pro všechny poškozené, protože jim dává nově možnost se hojit na majetku obviněných firem.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...