16. července 2015 10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ochránci soukromí si posvítí na hackerský program používaný policií. Dostane se k účtu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Úředníci, kteří dohlíží na ochranu soukromí, chtějí po detektivech z policejního Útvaru zvláštních činností vysvětlení, jakým způsobem používají prolamovací software. Ten jim totiž umožňuje získat z napadených počítačů mnohem více dat, než jaké povoluje soud. Upozornil na to čtvrteční deník Právo.

Program pochází od italské firmy Hacking Team. Policie díky němu může s povolením soudu odposlouchávat či sledovat věci i osoby. Software však také dokáže například prolomit přístup k bankovním účtům, což je v rozporu s bankovním tajemstvím.

Mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) David Pavlát potvrdil, že úředníci chtějí vědět, co všechno policie o sledovaných lidech zjišťuje.

„Věcí se zabýváme a obrátíme se se žádostí o vysvětlení a o potřebné informace na instituce, které se uvedným zabývají, a to včejně policejního Útvaru zvláštních činností,“ uvedl Pavlát pro deník Právo.

Program zvaný RSC funguje na bázi tzv. červa, dokáže odposlouchat hovory, sledovat sms zprávy, potají fotit, nahrávat zvuk ve svém okolí, stáhnout seznam kontaktů či zápisy v kalendáři, zaznamenat všechna zadaná hesla, zjistit aktuální polohu, sledovat všechny chaty a navštívené stránky, snímat použité klávesy.

Na schopnosti RSC upozornil server WikiLeaks, který zveřejnil interní dokumenty vývojářské společnosti. Z uniklých informací je patrné i to, že policie od italské společnosti získala také speciální zařízení, které umožňuje sledování a řízení provozu blízké bezdrátové sítě.

Policie minulý týden použití programu potvrdila, odmítla však jakékoli nezákonné chování. „Je nezpochybnitelné, že stát musí zajišťovat bezpečnost země i s ohledem na fenomén internetové kriminality. Policie mě nicméně ujistila, že tento software využívá striktně v souladu se zákonem na základě povolení soudce,“ řekl k situaci ministr vnitra Milan Chovanec. Dodal, že policie chce pouze získat co nejlepší data.

Riziko státního sledování a řízení existuje

Podle policistů byl program RSC využit zatím u 47 případů, u všech s povolením soudu. Ovšem žádná kontrola použití daného softwaru pravděpodobně neexistuje.

„Policie ke své práci využívá nejrůznější nástroje a prostředky a paušálně hodnotit, nakolik jsou zneužitelné, nelze. Analogicky bychom museli předpokládat podobné riziko znaužití například u služební zbraně nebo třeba přístupu do policejní evidence,“ sdělil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Někteři politici však vidí v současné situaci riziko. „Jedna z největších obav, kterou mám, je ta, že stát čím dál tím víc sleduje a řídí, co lidé dělají. To mi připadá nepřijatelné a nebezpečné,“ komentoval situaci předseda ODS Petr Fiala. V době rostoucího rizika terorismu jsou podle něj větší možnosti policie na místě. Na druhou stranu je však potřeba zajistit kontrolu tak, aby nedošlo k zneužití pravomocí.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz