130 let

Andrej Babiš na tiskové konferenci. | foto: Petr Topič, MAFRA

Policie pozvala Babiše a jeho poradkyni, aby se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu

Česko
  •   9:27aktualizováno  12:01
PRAHA - Vyšetřovatel kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil pozval obviněného premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou, aby se seznámili se spisem. V pátek to uvedl server Seznam Zprávy. Poté, co se s ním obvinění a jejich advokáti seznámí, mohl by spis zamířit k žalobci Jaroslavu Šarochovi.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Podle serveru policista pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. Lhůta pro skončení vyšetřování byla zatím stanovena do 15. května. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová na dotaz uvedla, že si právo na poskytování informací v případu vyhradilo pražské městské státní zastupitelství. Jeho mluvčí Aleš Cimbala doplnil, že seznamování se spisem je úkon, který je v dikci policejního orgánu.

Nezveřejnit zprávu OLAF o Čapím hnízdu bylo nezákonné, uvedl soud. Ministerstvo nechtělo narušit trestní řízení

Podle serveru policista pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. Lhůta pro skončení vyšetřování byla zatím stanovena do 15. května, zřejmě tak bude muset být podle webu prodloužena. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová na dotaz uvedla, že si právo na poskytování informací v případu vyhradilo pražské městské státní zastupitelství. Jeho mluvčí zatím na dotazy nereagoval.

Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily děti a partnerka Babiše. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Podle trestního řádu umožní policejní orgán obviněnému a jeho obhájci prostudovat spis ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby. Obvinění mohou učinit návrhy na doplnění vyšetřování, pokud je však policie nepovažuje za nutné, může tyto návrhy odmítnout. Obvinění ani jejich obhájci možnost nahlédnutí do spisu využít nemusí. Po skončení vyšetřování pak policie předá státnímu zástupci spis, ten může následně podat obžalobu. Může ale rozhodnout i jinak, například stíhání zastavit nebo s obviněnými sjednat dohodu o vině a trestu.

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Autor: ČTK
Témata: Andrej Babiš
  • Vybrali jsme pro Vás