10. dubna 2016 19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chňapavka, Lehkoživka i Šmátralka. Policie varuje před kapesními zloději

Policie bude pomocí kreslených postav upozorňovat na kapesní krádeže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie bude pomocí kreslených postav upozorňovat na kapesní krádeže. | foto: Policie ČR

PRAHA Česká policie připravila novou kampaň která má tentokrát zamezit kapesním krádežím. Kreslené postavičky Dlouhoprsťák či Lehkoživka symbolizují jednotlivé druhy krádeží a upozorňují lidi, jak se nestát obětí takového zločinu. Ilustrace se v blízké době objeví například v dopravních prostředcích.

Ač se s novými technologiemi kriminální činy stále „inovují“, způsoby kapesních krádeží zůstávají stejné. Lidé se navíc stále častěji chrání různými zabezpečeními, aby se nestali obětí případné trestné činnosti. V loňském roce došlo k poklesu majetkové kriminality. U kapesních krádeží je však trend opačný – v roce 2015 byl zaznamenán jejich nárůst.

Česká policie proto připravila novou kampaň, která má upozornit na chování lidí, které nahrává kapesním zlodějům. Druhů této kriminality je několik a v kampani je podle oficiálních stránek Policie ČR představují barevné postavy s příznačnými názvy a popisem ke způsobu kradení.

Policie bude pomocí kreslených postav upozorňovat na kapesní krádeže.
Policie bude pomocí kreslených postav upozorňovat na kapesní krádeže.

Šmátralka Tlačenicová má upozornit na krádeže cenností ze zadních kapes kalhot. Telefony a peněženky se na těchto místech často stávají terčem zlodějů.

Chňapavka Batohová symbolizuje krádeže částé v přeplněných dopravních prostředcích. Zloději využívají toho, že lidé nevěnují pozornost svým batohům a nerušeně tak odcizují cennosti.

Dlouhoprsťák Stolní čeká na odložené věci – zejména telefony – na stolech barů, restaurací a jiných veřejných míst.

Před Pětiprsťákem dopravním nejsou v bezpečí ani kabelky a tašky přes rameno. Zloději využívají zejména momentů, jako je vystupování či nastupování, kdy se natlačí na svou oběť.

Lehkoživka Nákupní poukazuje na to, že se krádežím nevyhnou ani nákupní košíky v obchodech. Lidé by v nich proto neměli bez dozoru nechávat tašky s cennostmi.

Postavičky budou lidi varovat v prostředcích hromadné dopravy, na pražském magistrátu či na policejních stanicích. Policie zároveň nabízí možnost vylepení plakátů v prostorách firem, společnosti a dalších organizací.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?