29. ledna 2016 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie si přišla pro účetnictví do firmy, ve které má podíl dopravní podnik

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Týdeník Policie

PRAHA Pražský dopravní podnik už má zase oplétačky s policií. Ve čtvrtek totiž několik policistů zavítalo do firmy Rencar Praha, v níž městský dopravce vlastní 28procentní podíl. Vyšetřovatelé si do společnosti, kterou majoritně ovládá reklamní skupina JCDecaux, přišli pro dokumenty z účetnictví společnosti.

„Společnost Rencar při šetření bude poskytovat Policii ČR plnou součinnost. Rencar je dlouhodobě, pravidelně a detailně auditovaná firma. Všechny předchozí audity potvrdily nezávadnost hospodaření. Společnost Rencar není obeznámena s tím, čeho šetření Policie ČR týká,“ zaslal LN vyjádření generální ředitel JCDecaux Pavel Slabý.

Městské státní zastupitelství v Praze odmítlo poskytnout bližší detaily. „V tuto chvíli k tomu nebudeme poskytovat žádné informace,“ sdělila LN mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová. Podle zdrojů LN blízkých vedení dopravního podniku přišli policisté takzvaně „na zdvořilou návštěvu“, tedy v civilu.

O tom, kvůli jakému obchodnímu případu policie do firmy Rencar Praha zavítala, zatím nejsou informace. „Nic konkrétního jsme se od policie nedozvěděli,“ dodal Slabý. Manažer pobýval v době policejní návštěvy v zahraničí a zatím nebyl pozván na policii k podání vysvětlení. Informace v pátek neměl ani Jaroslav Ďuriš, šéf dopravního podniku, který v Rencaru drží minoritní podíl.

Známo je pouze to, že mezi dopravním podnikem a firmou v poslední době panují napjaté vztahy. Pražský dopravce v polovině ledna oznámil, že nechá vypracovat posudek, který prověří dlouholeté smlouvy firmy Rencar. Ta v městské hromadné dopravě provozuje reklamu. Dohoda mezi Rencarem a dopravním podnikem pochází z roku 1997 a má trvat do roku 2031.

Firma Rencar Praha je mimo jiné známá tím, že v jejích orgánech skončilo několik politiků. Členem dozorčí rady je například někdejší radní pro dopravu za TOP 09 Jiří Pařízek nebo někdejší místopředseda senátu za ODS Jiří Šneberger.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky