Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Razie v CzechInvestu. Protikorupční policie prohledala i kancelář šéfa

Česko

  10:54aktualizováno  13:59
PRAHA - Protikorupční policie od rána prohledává kanceláře státní agentury CzechInvest v Praze spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Důvod razie není znám, zaměstnanci byli posláni domů.

Ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek foto: ČTK

Podle informací Lidových novin souvisí policejní vyšetřování s více kauzami, zdroj obeznámený s vyšetřováním pak potvrdil, že se policie zaměřila i na kanceláře šéfa agentury Miroslava Křížka a na IT oddělení.

Křížek nechtěl situaci komentovat z důvodu probíhajícího vyšetřování. Potvrdil jen, že část zaměstnanců odešla z práce domů. „Byly vypnuty všechny elektronické systémy CzechInvest i web agentury. Část zaměstnanců proto pracuje z domu,“ doplnila mluvčí společnosti Štěpánka Filipová.

Kuba: Ať policie koná

„Nic podrobnějšího zatím nevím. Ať policie koná dle svých kompetencí a pravomocí,“ vyjádřil se k razii ministr průmyslu Martin Kuba, který je právě na dovolené. „Policie ministerstvo v této věci nijak nekontaktovala, neboť CzechInvest je samostatným právním subjektem,“ uvedla v prohlášení tisková mluvčí resortu Veronika Forejtová.

Policie prohledává kanceláře agentury CzechInvest

Před sídlem agentury stojí několik civilních vozů s označením policie. „Mohu potvrdit, že detektivové protikorupční policie v budově provádějí úkony trestního řízení,“ řekl ČTK náměstek protikorupční policie Emil Kračmar.

Další podrobnosti nemůže sdělit, právo na poskytování informací si vyhradilo dozorové Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2.

Proč policie vtrhla do kanceláří CzechInvestu

Informace o pozadí zásahu najdete ve čtvrtečním vydání Lidových novin

Ani to však zatím nebude poskytovat bližší informace. „Případ je na samém počátku,“ uvedl šéf obvodního zastupitelství Tomáš Bláha.

Podle serveru Česká pozice se policie zajímá o kanceláře divizí investic, regionů a auditu. CzechInvest nedávno čelil kritice kvůli netransparentnímu výběrovému řízení na vyhledávání průmyslových nemovitostí pro zahraniční investory. Několikamilionová zakázka měla být „přihrána“ firmě Glafin s vazbami právě na ředitele Křížka.

ČTĚTE TAKÉ:

Sídlo CzechInvestu je v Praze ve Štěpánské ulici. Hlavním posláním státní příspěvkové organizace je role zprostředkujícího subjektu pro dotační projekty Operačního programu Podnikání a inovace a zprostředkování investičních pobídek pro strategické investice realizované v Česku.

CzechInvest

logo vládní agentura pro podporu podnikání a investic - CzechInvest

Letos v červenci obvinila opoziční ČSSD generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka z toho, že se snažil v tichosti zprivatizovat jednu z hlavních činností agentury, a to správu, aktualizaci a zpracování nabídky průmyslových nemovitostí pro investory. CzechInvest obvinění odmítl.

V dubnu 2007 na sebe agentura upoutala pozornost, kdy na protest proti odvolání jejího tehdejšího ředitele Tomáše Hrudy ministrem Martinem Římanem podalo výpověď několik desítek zaměstnanců CzechInvestu včetně celého vedení agentury.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat