Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie propustila obviněného advokáta Douchu, kterého zadržela se soudcem Novákem

Josef Doucha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Doucha. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Policie ve čtvrtek propustila advokáta stíhaného pro zneužití pravomoci a podplácení, stíhán bude na svobodě. Informoval o tom lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun. Podle médií je obviněným advokátem Josef Doucha.

Soudce chomutovského soudu Ivan Novák, který čelí obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku, zatím zůstává v cele. Oba muže obvinila ve středu protikorupční policie.

Případ souvisí s podmínečně propouštěnými z výkonu trestu, nikoli ale s někdejším senátorem a starostou Chomutova Alexandrem Novákem odsouzeným za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. O jeho podmínečném propuštění rozhodl Ivan Novák loni.

„Trestně stíhaný advokát byl propuštěn ze zadržení a nadále bude trestně stíhán na svobodě. V průběhu středy a čtvrtka se díky příkladné aktivitě policejního orgánu podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany obviněného. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby,“ řekl Dragoun. „O vazebních důvodech u osoby stíhaného soudce bude rozhodováno ve ve čtvrtek večer,“ doplnil Dragoun. Pokud by státní zástupce navrhoval vazbu, rozhodoval by o ní Okresní soud v Lounech.

Na policii se po prověrce podmínečných propuštění na chomutovském okresním soudě obrátil Krajský soud v Ústí nad Labem. Jaké pochybení či podezřelé případy našel, ale nechce s ohledem na policejní vyšetřování specifikovat. S podmínečným propuštěním odsouzeného Alexandra Nováka ale podnět od krajského soudu nesouvisel. „Bylo to na základě jiných případů,“ řekla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Podle právní kvalifikace případu, jak ji potvrdilo státní zastupitelství, hrozí Novákovi až deset let vězení, Douchovi až šest let.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...