Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie propustila ruského studenta, kterého podezřívá z útoku na dům Stropnického

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | foto: Reuters

PRAHA Policie propustila z vazby ruského studenta Igora Š., kterého podezřívá z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. Serveru Lidovky.cz to potvrdil dozorující státní zástupce Ladislav Malovec. „Byl dnes propuštěn, neboť důvody vazby pominuly,“ řekl.

Útok na dům, ve kterém žije ministr Stropnický se na začátku června. Podle policie s ním měl něco společného i ruský student Igor Š. Na jedné z lahvích od piva s hořlavinou byla nalezena jeho pachová stopa.

Státní zástupce Malovec nechce detaily vyšetřování komentovat. „Ještě nebylo ukončeno vyšetřování,“ tvrdí. Aby byl Igor Š. propuštěn, musel složit kauci. Její výši nechtěl Malovec komentovat. Právník studenta Pavel Čižinský tvrdí, že student složil kauci 100 tisíc korun.

Propuštění novinářům potvrdil i Stropnický. „Má nějaký předepsaný režim. Ta kauce je z mého pohledu poměrně nízká, takže nemyslím si, že by to byla kauce, která ho tu zadrží. Myslím si, že když bude chtít odejít, tak odejde,“ řekl ministr.

Čižinský po celou dobu tvrdí, že kriminalisté neměli proti Igorovi Š. dostatek důkazů. Pachová stopa totiž na uvalení vazby nestačí. Igor Š. navíc tvrdí, že v den útoku spal na koleji v pražském Suchdole. Navíc stopa DNA, která se nalezla na zápalné lahvi, podle týdeníku Respekt neodpovídá DNA ruského studenta.

Dům ministra obrany Martina Stropnického v pražském Suchdole.

Dům ministra obrany Martina Stropnického v pražském Suchdole.

Dům ministra obrany Martina Stropnického v Suchdole. Kolem jeho domu hlídkuje...

Dům ministra obrany Martina Stropnického v Suchdole.

Jak celý útok na ministra vypadal a s jakými důkazy policie pracuje? To si můžete přečíst v rekonstrukci, kterou server Lidovky.cz sestavil z policejních dokumentů, které má k dispozici (více ZDE).

Profil obviněného Rusa

Igor Š. je dvacetiletý student, který byl v Ruské federaci několikrát trestán za organizaci protiputinovských neohlášených demonstrací. V Česku se pohybuje od září 2014. Nejdříve začal studovat jazykový kurt - češtinu tak ovládá na velmi slušné úrovni.

Po příjezdu do Česka se téměř ihned začal angažovat v anarchistických hnutích a působil i jako spojka s ruskými levicovými radikály. Účastnil se také protestů proti restauraci Řízkárna a kampaně na podporu anarchistů, kteří jsou ve vazbě za údajnou přípravu teroristického útoku na vojenský vlak.

V Česku by chtěl podle svých slov zůstat. Našel si tu přítelkyni a hlásil se na filozofickou fakultu v Praze.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!