Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie propustila zaměstnance kvůli nakažení HIV. Muž požaduje odškodnění

Policista- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Policista Max Blanck, nakažený virem HIV, byl propuštěn z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Upozornila na to Kancelář veřejného ochránce práv ve zprávě určené Poslanecké sněmovně. Policista se však chce proti výpovědi bránit a loni podal žalobu, v níž požaduje po policii odškodnění.

Muži byla nemoc diagnostikována v roce 2010. Následně byl na žádost zaměstnavatele podroben lékařské prohlídce, která měla prokázat, zda je Blanck schopný zvládat svou práci, napsal server iDnes.cz. "Muž byl od policie propuštěný v roce 2011," řekla serveru mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

'Onemocnění HIV je zdravotní postižení'

"Lékař přitom pouze ověřil diagnózu ve fakultní nemocnici, kde bylo onemocnění zjištěno, jinak žádné další vyšetření neprováděl. Závěr lékařského posouzení zněl, že stěžovatel pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost pro výkon služby. Ředitel příslušného útvaru následně rozhodl o propuštění stěžovatele ze služebního poměru," píše se ve zprávě ombudsmana.

ČTĚTE TAKÉ

Blanck se ke svému případu vyjádřil loni v listopadu na besedě se studenty. "Přestože člověk má ze zákona povinnost oznámit svoji diagnózu jen lékařům a sexuálnímu partnerovi, vzhledem k tomu, že zákon o služebním poměru je jiný než klasický pracovní zákon, vyhodili mě. Nabaluje se na něj totiž vyhláška o pracovní způsobilosti, která říká, že HIV pozitivní je zdravotně nezpůsobilý k výkonu služby," uvedl server iDnes.cz.

Podle kanceláře veřejného ochránce práv policie neměla k propuštění důvod a v tomto ohledu pochybila. "Onemocnění virem HIV je možné považovat za zdravotní postižení, tedy za zakázaný diskriminační důvod dle antidiskriminačního zákona," uvedla kancelář ombudsmana.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.