28. listopadu 2013 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie prosí o pomoc. Od veřejnosti chce stopy k vrahovi Housky

Roman Houska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Houska | foto: Archiv MAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Policisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po vrahovi chomutovského sociálního demokrata Romana Housky. Ozvat se mají lidé, kteří se v době vraždy pohybovali v okolí místa činu. Novinářům to řekli kriminalisté.

Housku neznámý pachatel zastřelil 18. listopadu mezi 17:00 a 19:00. Mrtvý byl nalezen v garáži rodinného domu v chomutovské ulici Kamenný vrch. Pohřeb se má konat v pátek. Kriminalista Martin Charvát popsal, že lokalita, kde se činu stal, je rezidenční čtvrtí rodinných domů. Sousedí s parkem, kam lidé chodí venčit psy a sportovat.

"Přes den je to poměrně frekventované místo. Proto bychom chtěli poprosit veřejnost, občany Chomutova, kteří byli blízkoi místa činu 18. listopadu přibližně od pěti do sedmi hodin večer a všimli si něčeho nestandardního, zaparkovaných vozidel, osob, které se v těch místech nacházely, a byli by k nim schopni podat nějaké svědectví, tak aby se přihlásili policii," vyzval vyšetřovatel. Dodal, že policie přijme i anonymní informace.

Více o vraždě Romana Housky:

"Zajímá nás především prostor lesoparku Kamenný vrch," uvedl, "zejména ulice, která vede prakticky kolem plotu domku v ulici Kamenný vrch. Zajímají nás vozidla, řidiči, kteří projížděli ulicí Březový vrch směrem na Jirkov nebo od Jirkova, a zajímají nás obyvatelé bytů nebo domů z míst, kde se silnice protínající Kamenný vrch napojuje na silnici Březový vrch," popsal Charvát, na které svědky policie obzvlášť apeluje.

Co vraždě předcházelo nebo jaký byl motiv pachatelova jednání, je předmětem vyšetřování a policie to z taktických důvodů nechce komentovat. Policisté ale potvrdili, že se zabývají i verzemi, že za vraždou mohlo být půjčování peněz či rozdělování evropských dotací.

Dům, kde zavraždili Romana Housku.

Dům, kde zavraždili Romana Housku.

"Na místě proběhlo rozsáhlé a vzhledem k rozlehlosti místa i časově náročné ohledání, při kterém bylo zajištěno velké množství stop," řekl Charvát. Stopy policie vyhodnocuje.

Kriminalista vyvrátil informaci o tom, že vražda souvisí s vloupáním do domu bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka, jak uváděla některá média. Podle Charváta Novákův dům vyloupen nebyl. "Nevyšetřujeme takový trestný čin," uvedl. Novák si nyní odpykává čtyřletý trest vězení za přijetí úplatku vyššího než 40 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK