Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie odložila případ střelby na fakultě. Více řekne po informování pozůstalých

ilustrační snímek foto: Anna Boháčová, MAFRA

Policie skončila prověřování střelby na Filozofické fakultě UK, případ odložila. V pátek to uvedlo Městské státní zastupitelství v Praze na síti X. K závěrům se policie vyjádří příští týden poté, co informuje poškozené. Do doby doručení usnesení všem poškozeným nebude k věci poskytovat žádné další informace.
  12:09aktualizováno  12:10

Muž, kterého kriminalisté spojují také s vraždami v Klánovickém lese a Hostouni, spáchal po střelbě na studenty a pedagogy sebevraždu.

„Dnešního dne zahájil policejní orgán doručování usnesení o odložení věci dotčeným osobám,“ napsalo státní zastupitelství. „Neboť předpokládáme, že doručování usnesení o odložení věci by mělo být ukončeno začátkem příštího týdne, lze oficiální vyjádření očekávat též v průběhu příštího týdne,“ pokračovalo.

Po dobu prověřování věci si zastupitelství vyhradilo poskytování informací. Toto omezení nyní zrušilo, takže k případu se bude moci vyjádřit přímo policie. Základní lhůta pro uzavření případu, která je půlroční, by uplynula 20. června.

Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy přišlo loni 21. prosince o život 14 lidí. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně. Podle policie střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň na Kladensku, kde byl také nalezen jeho mrtvý otec. Policie mladíka na základě balistické expertizy spojila rovněž s případem vraždy muže a dvouměsíčního dítěte v Klánovickém lese na okraji Prahy.

Tuto středu policie informovala o tom, že poškození již mohou nahlížet do zkompletovaného trestního spisu.

Případem se vedle policistů zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která minulý týden zveřejnila závěr, podle nějž policie nemohla tragédii zabránit, dělala maximum možného, pracovala efektivně a rozhodovala se logicky. Ředitel inspekce Vít Hendrych ale řekl, že existuje prostor pro poučení a zefektivnění policejních činností do budoucna. Zmínil komunikaci, technologické dovednosti, výstroj a výzbroj.

Autoři: ,