Středa 19. února 2020svátek má Patrik 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie prověřuje 20 zakázek spojených s ‚Ostravským bratrstvem‘

Ostravská radnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravská radnice | foto: ostrava.cz

OSTRAVA Protikorupční policie prověřuje či vyšetřuje víc jak 20 veřejných zakázek vypsaných v posledních letech ostravským magistrátem. Několik z nich souvisí s kauzou ostravského podnikatele a lobbisy Martina Dědice. Uvedl to ve čtvrtek dozorující státní zástupce Vít Koupil. Zatím je v této souvislosti společně s Dědicem obviněno osm lidí.

Dědic údajně manipuloval se zakázkami dopravního podniku a městské nemocnice v Ostravě. Jeho firma prý na úplatcích získala 30 milionů korun.

Celkem se policisté a žalobce zajímají o třiadvacet výběrových řízení. "Šest z nich souvisí s lidmi, kteří už byli obviněni. Tyto zakázky vyšetřujeme. Dalších 17 prověřujeme. V těchto případech ještě nepadlo žádné obvinění," uvedl Koupil. Dodal, že ale jen některé ze 17 prověřovaných zakázek souvisí s kauzou Dědic.

Dědicovi hrozí až 12 let vězení

Její vyšetřování se už chýlí ke konci. Policie vyslechla většinu svědků. Nyní se dokončují výslechy těch, kteří se po předvolání nedostavili. Celkem bylo či bude v souvislosti s činností podnikatele Dědice vyslechnuto šest desítek lidí z řad vedení magistrátu či dotčených firem. "Nyní výslechy vyhodnocujeme a zjišťujeme, jaké další důkazy jsou pro dokončení trestního řízení potřeba," řekl Koupil.

Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu až 12 let vězení. Podle policie ovlivňovali o zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu. Společnost spojená s lobbistou Dědicem měla firmám zajišťovat vítězství v tendrech, za což dostávala úplatky. Získala tak údajně 30 milionů korun, příjem úplatků údajně kryla poradenskou činností.

Podle dostupných informací měl zřejmě Dědic úzkou vazbu na regionální politiky či ředitele městských společností.

Kauza ostravského dopravního podniku:

Této kauzy se týká šest vyšetřovaných zakázek a některé z dalších, které policie zatím jen prověřuje. Mezi ně patří i projekt na vybudování Pavilonu evoluce v ostravské zoologické zahradě. Podle ministerstva financí při zadání tendru, který pro město provedla soukromá firma Seller Moravia, došlo k pochybení. Firma údajně během řízení změnila kvalifikační podmínky. Ostravě nyní hrozí vracení stomilionové dotace a pokuta ve stejné výši.

Primátor města Petr Kajnar řekl, že policie si podle něj vyžádala dokumentaci ke všem zakázkám města za posledních pět let a tato byla jednou z nich. "Nepředpokládám, že by firma pochybila, myslíme si, že vše bylo v pořádku. Pokud se ale pochybení prokáže a budeme muset dotaci vracet, bude to právě v souvislosti s chybou této firmy," řekl Kajnar. Město by pak případnou škodu po společnosti Seller vymáhalo.

Pavilon evoluce za zhruba 128 milionů korun je nejdražší stavbou v historii ostravské zoo. Dobudovaný je už několik měsíců, ještě ale nebyl zprovozněn. Koupil potvrdil, že i toto zakázkou se zabývá. Řekl také, že v této souvislosti nepadlo žádné obvinění. "Věc je ve stádiu prověřování. proto ji nebudeme více komentovat," řekl.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...