Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Válka sester v Děčíně? Údajně si dávají léky do pití, o nemocnici se zajímá policie

Nejstarší budova areálu děčínské nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší budova areálu děčínské nemocnice. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

DĚČÍN/PRAHA Údajnou šikanu mezi zdravotními sestrami rozkrývají kriminalisté v Děčíně. V tamější nemocnici mělo dvakrát dojít k incidentu, kdy jedné z ošetřovatelek kolegyně nasypaly do pití léky. Po první takové příhodě sestra zkolabovala. Na oddělení panuje napjatá atmosféra, kdy proti sobě stojí dvě skupiny zaměstnankyň. Policie dosud nikoho neobvinila.

„Mohu vám k tomu říct, že jsme to opravdu řešili. Měli jsme s děvčaty schůzky, na tom oddělení jsme to probírali,“ sdělila serveru Lidovky.cz hlavní sestra nemocnice v Děčíně Danuše Tomášková.

Server Lidovky.cz mluvil se čtyřmi sestrami, jichž se příběh týká. Jejich identitu redakce zná, ale vzhledem k citlivosti případu, už tak vypjaté situaci na daném oddělení a pokračující práci policie, jejich jména neuvede. Použije smyšlená.

Kriminalisté prověřují dění na oddělení interny děčínské nemocnice. Podle svědectví sester tam proti sobě stojí dvě skupiny, které rozdělují osobní antipatie, způsob práce i pohled na chod oddělení. Rivalita obou part eskalovala ve dvojici incidentů, jejichž terčem měla být ta samá sestra. K prvnímu z nich došlo loni v květnu, druhý se odehrál o pár měsíců později v půli října.

„S dotyčnými jsme měly službu, byly jsme tam čtyři, dvě sanitářky a dvě sestry. Jedna mi řekla, že poškozené něco daly do kafe,“ sdělila serveru Lidovky.cz sestra Veronika, která byla svědkem první příhody.

Její obětí byla pětapadesátiletá sestra. Po vypití kávy začala být malátná, unavená a nakonec na pár hodin usnula. „Když jsem přišla na sesternu, už byla trošičku mimo. Pak šla k lékárně, to už se motala. Já jsem si pak dělala svou práci. Následně jsem od dotyčných slyšela, že už leží na vyšetřovně,“ podotkla Veronika.

„Nechtěla jsem, aby se to obrátilo proti mě“

Omámené sestře pomohla její nadřízená Eliška, která se kvůli incidentu po upozornění z nemocnice vrátila z domova na pracoviště. Dohlédla na ošetření kolegyně, nechala ji odebrat krev a zajistila vyšetření CT. „Opravdu tam prospala celé odpoledne od tří do šesti hodin. Když jsem přijela, tak už chodila, ale špatně mluvila, ještě byla utlumená. Opravdu bych řekla, že v tom byly léky,“ řekla serveru Lidovky.cz tehdejší nadřízená.

Co je Krajská zdravotní

Děčínská nemocnice spadá pod firmu Krajská zdravotní (KZ), což je největší společnost v Ústeckém kraji. Firma je v majetku krajské samosprávy, vedle děčínské spravuje nemocnici v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově.
Firma vznikla k 1. řijnu 2007, dnes má zhruba 6 tisíc zaměstnanců. Výkonným orgánem je představenstvo, jehož členy volí krajští zastupitelé.

Druhou příhodu od první dělí pět měsíců, iniciovat ji měla ta samá sestra. Tentokrát to však nebyl lék na spaní, v pití dotyčné měl skončit furon, což je lék na odvodnění organismu. „Viděla jsem to, odehrálo se to přede mnou,“ popsala serveru Lidovky.cz sestra Lenka, před níž byl lék do pití vpraven. Motivaci k činu si vysvětlit nedovede. „Já nevím, asi žert. Taky jsem to moc nepochopila,“ dodala.

Ačkoliv s atakem nesouhlasila, nijak nezasáhla. Prý měla strach. „V podstatě to byla z mé strany obava, aby se to třeba neobrátilo proti mě podobným způsobem,“ vysvětlila. Tentokrát se vše obešlo bez následků. Žádná nevolnost, žádné bezvědomí, žádné ošetření. Server Lidovky.cz se s poškozenou sestrou snažil opakovaně spojit, telefon však nezvedala a nereagovala ani na SMS.

Kolegyně je prý pomalejší, ostatní za ní nechtějí dělat její práci

Letos v únoru se do vztahů na oddělení ponořila policie, která se snaží oba incidenty objasnit. Řada sester už byla na výslechu. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení,“ potvrdila pro Lidovky.cz policejní mluvčí Pavla Kofrová. Podrobnosti nesdělila. „V této fázi vyšetřování nemůžeme k uvedenému případu poskytovat bližší informace,“ vysvětlila. Podle informací serveru Lidovky.cz však ještě kriminalisté nestanovili právní kvalifikaci, ačkoliv v úvahu připadá například ublížení na zdraví.

Oslovené sestry útokům na svou kolegyni příliš nerozumí. Podle nich je dotyčná přátelská, odborně zdatná a pečlivá. Všechny se však shodují na tom, že je ve výkonu práce pomalejší. Spíše než péče o akutní případy je jí bližší ošetřování dlouhodobých pacientů, což může v důsledku některé kolegyně dráždit. Nadřízená pak totiž péči o akutní pacienty svěřuje jim, což je náročnější práce. „Že je pomalá, že za ni dělat nebudou, tyhle žabomyší války jsem tam slyšela denně,“ popsala sestra Eliška.

Nejstarší budova areálu děčínské nemocnice.
Krajská zdravotní je firma, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém...

„Ona je pomalá, ale svou práci si udělá, občas ji musí člověk popohnat, ale to není důvod, aby jí takovým způsobem někdo ubližoval,“ mínila další sestra Aneta. Incidenty ilustrují prakticky nefunkční osobní vztahy na pracovišti, kdy si sestry z obou skupin vzájemně nepomáhají, hledí si jen svého a dělají si naschvály. Oslovené sestry se ale shodují na tom, že rozbroje mezi nimi se na kvalitě péče nijak nepodepisují.

Podle firmy první případ nebyl omámení, sestra prý byla jen dehydrovaná

Zprávy o dění na děčínské interně probublaly až k vedení firmy Krajská zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji včetně děčínské. Firma v majetku kraje situaci sama prověřila, k určení viníků ale nedošla. „Využitím pracovně-právních prostředků, kterými Krajská zdravotní z pozice zaměstnavatele disponuje, se nepodařilo prokázat pravdivost výše uvedených tvrzení,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí firmy Jiří Vondra s tím, že sama firma dala podnět policii.

Z jeho vyjádření nicméně plyne, že Krajská zdravotní v celém příběhu sleduje kromě starosti o své lidi i jiný motiv. Firma se v první řadě obává, že zveřejněné informace ohrozí dobré jméno společnosti. „Pokud vyšetřující orgány dospějí ke stejným závěrům jako Krajská zdravotní, firma provede taková opatření, aby bylo zamezeno úmyslnému šíření nepravdivých zpráv, neboť tyto zprávy mohou ohrozit důvěru v systém poskytování zdravotní péče,“ prohlásil mluvčí Vondra.

Postoj Krajské zdravotní podtrhuje to, že incident z května, kdy sestra ve službě usnula, označil Vondra za kolaps. „Zkolabovala z důvodu dehydratace organismu,“ uvedl.

Proti tomu se však ostře vymezují hned dvě sestry. „Kdyby v tom byl kolaps, jak nám nutí vedení, tak ji zavodníte, dáte jí nohy nahoru a ty lidi se proberou,“ podotkla sestra Eliška. „Dehydratace? Ne, v žádném případě. Ta dodržuje pitný režim. Vedení to spíše chtělo uzavřít a hodit to pod stůl,“ podotkla sestra Veronika.

Po zásahu vedení firmy se měly poměry na oddělení alespoň trochu uklidnit, k urovnání vztahů vyzval sestry ředitel zdravotní péče nemocnice i hlavní sestra Tomášková. „Situace je zklidněnější, nicméně nějaké napnutí tam je. Očekává se, jak se to na policii uzavře,“ sdělila serveru Lidovky.cz Tomášková. „Aby to někdo udělal s úmyslem v uvozovkách trávit a někoho poškodit, tak to pevně věřím, že tomu tak nebylo,“ doplnila s tím, že ctí presumpci neviny.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...