14. června 2018 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie prověřuje falešnou výzvu obcím u Přelouče proti akci Klimakemp

Policie, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie, ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PŘELOUČ (PARDUBICKO) Policie prověřuje, kdo vytvořil výzvu rozeslanou jejím jménem obcím v okolí Přelouče, která varuje před konáním akce Klimakemp 2018. Akce se přitom bude konat na přelomu června a července u obce Louka u Litvínova. Dopis nabádá zastupitele, aby vyzvali vlastníky pozemků, aby své polnosti a louky nepronajímali k pořádání akce a neposkytovali aktivistům zázemí.

Hnutí Limity jsme my, které vystupuje proti těžbě a spalování uhlí a Klimakemp chystá, se proti dopisu ohradilo a označilo jej za „skandální“.

Policie tvrdí, že o dokumentu nic neví, od samospráv ani občanů nic takového nepožadovala. „V případě, že byl vytvořený policistou našeho ředitelství, jednalo se o jeho vlastní aktivitu, která nebyla v žádném případě oficiálním stanoviskem policie. Nejedná se o oficiální dokument s označením policejního útvaru, čísla jednacího a není ani podepsaný vedoucím místně příslušného oddělení,“ uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Dopisem, který byl rozeslán jménem Policie ČR Přelouč, se bude zabývat odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství.

Policie by jednala nad rámec svých pravomocí

Člen hnutí Limity Matěj Divecký uvedl, že v případě pravosti dopisu by bylo neuvěřitelné, že policie nad rámec svých pravomocí straší obce a zemědělce před lidmi, kteří se zasazují za klimatickou spravedlnost. „Podle nás by nemělo být náplní policie, aby se snažila zamezit konání legálních táborů a protestů proti fosilnímu průmyslu, který způsobuje změny klimatu. 

V Listině základních práv a svobod se jednoznačně píše, že státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví. Nikde v zákoně není psáno, že policie může vyzývat majitele pozemků, aby je nepronajímali vybraným skupinám lidí,“ uvedl Divecký. Výzvu na svém webu zveřejnila obec Jankovice. Po upozornění aktivistů dopis ze svých stránek stáhla. Výzva také zmiňuje akci ekologické organizace Greenpeace z roku 2016, kdy aktivisté obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice. Organizátorem Klimakempu je ale hnutí Limity a se zmiňovanou akcí nemá nic společného.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz