Ibehej uvedl, že policisté z NCOZ v tomto týdnu provedli úkony trestního řízení v souvislosti s činností skupiny složené především z úředníků odborů dopravy v rámci Jihomoravského kraje. „Za úplatky měli ovlivňovat procesy ve správním řízení, aby se přestupci vyhnuli zákonnému postihu,“ sdělil Ibehej.
Městský soud v Brně rozhodoval o vazbách ve čtvrtek odpoledne. „Návrh na vzetí do vazby byl podán u tří osob, kdy u dvou osob bylo rozhodnuto o vzetí do vazby, třetí do vazby vzata nebyla,“ řekla Láníčková.
V případě obou lidí, kteří skončili ve vazbě, šlo o důvod vazby koluzní, tedy aby neovlivňovali svědky nebo nemařili vyšetřování. U jednoho z nich byly navíc důvody vazby předstižné, tedy aby neopakoval trestnou činnost. Mluvčí doplnila, že jen jedna z osob vzatých do vazby si podala proti rozhodnutí stížnost.
Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně, které se zatím k věci vyjadřovat nechtělo. Podle serveru Novinky.cz zásah detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) souvisel s podezřeními kolem správních řízení, která se týkají dopravních přestupků.
Policie v úterý zasahovala na odboru přestupků v dopravě na brněnském magistrátu a také v prostorách krajského úřadu na Cejlu. Zásah redakci iDNES.cz potvrdil tajemník úřadu Oliver Pospíšil a vedoucí krajského odboru tiskových věcí a marketingu Inka Růžičková.
Podle serveru detektivové na odboru magistrátu zasahovali kvůli podezření, že některý úředník či úředníci velmi vycházeli vstříc řidičům, jimž hrozilo vybodování. Projednání přestupku se údajně protahovalo, aby nemohlo dospět k řádnému rozhodnutí. Řidič, kterému hrozilo vybodování, se tak kvůli promlčení sankci vyhnul. Zásah na krajském úřadu podle serveru souvisel se stejnou kauzou.