Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie: Registr pedofilů zakazuje zákon

Česko

PRAHA Už několik let mluví odborná veřejnost o tom, aby v Česku vznikl jakýsi registr nebezpečných pedofilů. Zatím ale v zemi nic podobného nevzniklo a ministerstvo vnitra ani nic takového v plánu nemá.

Podle některých expertů je ale existence seznamu lidí, kteří byli za pedofilní chování či znásilnění dětí trestáni, nutností. Proč? Aby o nebezpečných jedincích měla policie trochu přehled i po odpykání trestu. „Něco podobného ale prakticky zřídit nelze. Zakazuje nám to zákon o ochraně osobních údajů. Bylo by to v rozporu s lidskými právy,“ řekla LN mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Přitom ale podobný registr nebezpečných pedofilů existuje již v několika zemích Evropské unie a ve Spojených státech.

Americká databáze je nekompromisní a může do ní nahlédnout kdokoliv z veřejnosti. U pedofilů je jméno, podobizna, věk i adresa. Každý člověk proto může zjistit, zda v jeho okolí nebydlí někdo evidovaný v databázi. Takto daleko by čeští odborníci zajít nechtěli. Shodují se na tom, že by do seznamu měla mít přístup pouze policie. „Je to velmi nebezpečné. Někomu by mohl obrázek evidovaného pedofila připomínat souseda, a ten by mohl mít okamžitě problémy,“ řekla šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Podle ministra vnitra Ivana Langra není registr nutný, protože policie při pátrání ví, kam nahlédnout: do rejstříku trestů. „Ten zaznamenává odsouzené osoby, trest a důvod odsouzení,“ vysvětlil Langer.

Již v loňském roce chtěla evropský registr zřídit i Evropská unie. Pro případy, kdy by pedofil trestaný v jiné zemi chtěl například učit v sousedním státě. Výměně informací o nebezpečných lidech v rámci Evropy se ministerstvo vnitra nebrání. „Výměna informací mezi jednotlivými národními policiemi je důležitá,“ dodal ministr Langer.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat