Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Policie řeší, jestli bonboniéry pro úředníky nejsou úplatek

Česko

  7:00
PRAHA - Zdá se, že policejní pěšáci a ministerští úředníci, kteří vyřizují trvalé pobyty pro cizince, se ocitli ve válečném stavu. Spor vedou o to, zda bonboniéra či obálka s penězi, jimiž cizinec odmění ochotného úředníka, jsou úplatek.

Bonboniéra foto: Shutterstock

Je to už déle než rok, co úředníci v civilu převzali od cizinecké policie patronát nad udílením trvalých pobytů cizincům. A hned narazili na zažité pořádky.

Ukázalo se, že cizinci jsou zvyklí vydávání dokladů "odměňovat". K přepážce tak často kromě vyplněného formuláře přinesou i nějaký dárek. "Cizinec, který u nás převzal doklad, nabídl po úkonu úředníkovi tisícikorunu," líčí jeden z případů vedoucí oddělení trvalých pobytů v Plzni Václav Dohnal.

Uchazeč o pobytový doklad si sice bankovkou vyřízení dokladu nekoupil, mohl však kalkulovat s lepší pozicí do budoucna. Úředníci proto jeho pokus hned oznámili policii. Stejně dopadl i žadatel, který přinesl do služebny igelitku plnou lihovin.

"Musíme být nekompromisní hned od začátku, jinak to může nabrat velkých rozměrů," vysvětluje počínání podřízených ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.

Jenže policisté už tak nekompromisní nejsou. Obálku s penězi nevyhodnotili jako úplatek, nýbrž jako odměnu za dobře vykonanou práci. A případ s tisícikorunou odložili.

Je to taškařice a zbytečná administrativa

"Policisté musí prokázat, že předmět byl myšlen jako úplatek, a ne jako dárek, tedy že nebyl odměnou za standardní úkon, ale že si jím chtěl cizinec zajistit lepší pořízení," vysvětluje dilema, které vyšetřovatelé musí řešit, mluvčí plzeňské policie Martina Hábrová. Nyní mají obálku kriminalisté na stole znovu.

"Vrátili jsme věc zpátky okresnímu zastupitelství a dali jsme pokyny k dalšímu prošetření, odložení totiž považujeme za předčasné," popisuje putování spisu Dagmar Lindenthalová z krajského státního zastupitelství v Plzni. Bohaté zkušenosti s obdarováváním má i pražská úřednická sekce.

Na přepážku chodí cizinci nejčastěji s čokoládami a bonboniérami nebo poukázkami do wellness studia. "Většinou jsou to věci minimální hodnoty, které dávají jako výraz poděkování za to, že úředník splnil službu," popisuje Hana Hermanová z oddělení trvalých pobytů v Praze.

Drobné uplácení není zločin

Jen za poslední půlrok podala s pražskými kolegy jedenáct trestních oznámení. Osm z nich už kriminalisté uzavřeli. A závěr? Drobné uplácení není zločin. "Prvotní trestní oznámení byla odložena s tím, že ve věci nejde o podezření z trestného činu. U dalších nebyly úkony trestního řízení z důvodu neúčelnosti vůbec zahájeny," zní oficiální vysvětlení policejní mluvčí Evy Miklíkové.

"Policie tyto případy odkládá, prý to není forma trestného činu ani přestupku a dál se tím nezabývají," stěžuje si Hermanová.
Na postup policistů podali úředníci stížnost. Už nyní je ale patrné, že žádný velký zvrat nelze očekávat. Vyšetřovatelé z příslušného policejního obvodu totiž považují postup ministerstva za spamování. "Je to taškařice a zbytečná administrativa.

Místo aby se chytaly velké ryby, děláme tohle," řekl LN policista, jenž se odmítl představit. "Někdo si vymyslel, že bude čistý a neúplatný, přitom je to celé nesmysl, nebyl to úplatek, jen dostali kafe, aby si ho uvařili." Úředníci si však stojí za svým. "Je to účinná prevence, budeme v tom pokračovat," říká Hermanová.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...