29. září 2012 10:12, aktualizováno  11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Karlovarská policie odhalila síť distributorů pálenky s metanolem

Policisté vedou k soudu muže, kterého 17. září zlínští kriminalisté obvinili v kauze pančovaného alkoholu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté vedou k soudu muže, kterého 17. září zlínští kriminalisté obvinili v kauze pančovaného alkoholu. | foto: ČTK

Karlovarská policie odhalila síť distributorů pálenky s metanolem. V Karlovarském kraji a na Moravě zatkla celkem pět lidí. Podle policie byli napojeni na distributora z Moravy, řekla krajská policejní mluvčí Andrea Kávová. Na otravu metanolem již v Česku zemřelo 26 lidí.

Policie dostala ve středu odpoledne oznámení o otravě muže z Rovné na Sokolovsku. Následně našla kolem 20 litrů závadného alkoholu, v němž byl zjištěn metylalkohol zhruba desetinásobně převyšující povolenou mez.

Policejní kontroly pokračují
Podle Kávové už během noci ze středy na čtvrtek byli zadrženi první distributoři, u kterých bylo zajištěno množství lahví tohoto závadného alkoholu. Policisté zatkli jednašedesátiletého muže z Karlových Varů, kde při domovní prohlídce zajistili 47 litrů a padesátiletou ženu, která měla ve svém skladu přes 100 litrů alkoholu. Ve většině případů se jednalo o domácí pálenku, a to především meruňkovici, která byla distribuována v neoznačených lahvích od vína.

"Stopy ale vedly policisty stále dál, až do Mikulova, kde zadrželi ve spolupráci s tamními policisty muže, u něhož při domovní prohlídce našli 160 litrů alkoholu," uvedla mluvčí. Další dva muže zadrželi policisté v Hranicích na Moravě a ve Zlíně. "Zde policisté přišli na stopu, odkud byl veškerý alkohol dodáván a narazili na muže, u něhož již působil tým Metyl," popsala mluvčí.

Lidé nakupují podezřelý alkohol i přes varování
Karlovarským policistům se tak ve spolupráci s policisty z Brna, Břeclavy a Olomouce podařilo rozbít distribuční síť a zajistit 360 litrů alkoholu. U pěti zadržených osob je podezření pro ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, za což jim hrozí trest šest měsíců odnětí svobody.

V Karlovarském kraji leží v současné době v sokolovské nemocnici tři lidé, u nichž testy prokázaly otravu metanolem. Jejich zdravotní stav je ale dobrý a neměli by mít trvalé následky. Podle mluvčí je zarážející, že i přes masivní kampaň v médiích ještě před dvěma dny lidé prodávali a nakupovali desítky lahví podezřelého alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ

Policie proto varuje občany Karlových Varů a okolí, aby nepožívali žádný alkohol, který byl nabízen soukromými osobami jako domácí pálenka, meruňkovice či slivovice v neoznačených lahvích od vína.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.