Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie rozbila gang padělatelů

Česko

Za falšování platebních karet hrozí trojici mužů až 12 let vězení. Zaměřovali se na bankomaty v Praze

PRAHA Vybírat peníze z pražských bankomatů je už zase o něco méně rizikové. Zásah detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozbil zkraje února specializovaný gang, který je podezřelý z takzvaného skimmingu, tedy nelegálního kopírování platebních karet.

„Trojice mužů byla obviněna z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což jim, jako členům organizované skupiny působící ve více zemích, v případě prokázání viny hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody,“ popsal mluvčí útvaru Pavel Hanták. Ve vazbě po akci s názvem Topol skončili dva Bulhaři a jeden Čech.

Zásah zřejmě ochromil jedno z chapadel mezinárodní zločinecké skupiny. „Domníváme se, že ti lidé jsou součástí větší mezinárodní organizované skupiny, proto jim hrozí přísnější trest,“ vysvětluje Hanták.

Odhalit napadené bankomaty pomohl i redaktor LN Na výskyt falešných čtecích zařízení na bankomatech a u dveří k nim v centru hlavního města přitom upozornily policii i LN.

Redaktor LN odhalil na konci ledna falešnou čtečku karet přímo u dveří k místnosti s bankomatem na pražském Andělu. Na originální čtečce tu byl nasazený kryt ve stejné barvě. Samozřejmě se všemi náležitostmi potřebnými ke zjištění údajů z magnetického proužku.

Jedinou indicií, že není něco v pořádku, byla žlutá dioda označující otevřené dveře. Ta byla částečně schovaná za falešným krytem, a svítila tak velmi málo. „Ano, ten případ je mezi těmi, které prověřujeme v souvislosti se zatčenými osobami,“ potvrdil Hanták.

V patách byli česko-bulharské trojici detektivové od konce minulého roku, kdy narazili na infikované bankomaty. „Měli jsme pod dozorem dva pražské bankomaty, na kterých byla skimmovací zařízení nasazena,“ přiblížil Hanták. „Nyní budeme zjišťovat, kolik dalších napadených bankomatů mohla mít trojice na svědomí,“ dodává.

Varování: riziko krádeží vzrůstá Hrozba krádeží z platebních karet prostřednictvím skimmingu v Česku aktuálně vzrůstá. Do země se totiž podle policejních poznatků vracejí zahraniční gangy, které se na tuto trestnou činnost specializují. „Kvůli stále většímu počtu karet bude tato trestná činnost letos kulminovat,“ varoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Policisté podle posledních statistik evidují jen za uplynulý rok 74 případů napadených bankomatů po území celé ČR. K hotovosti na účtech cizích lidí se tak pachatelé loni dostali v průměru každý pátý den.

Řešení, jak se nenechat okrást, je přitom podle expertů jednoduché. „Stačí si zvyknout, že při odemykání přístupu k bankomatu použijete jinou kartu, než ze které později vybíráte, a při zadávání bezpečnostního kódu PIN si zakryjete ruku druhou rukou,“ tvrdí Karel Kadlčák, předseda bezpečnostního výboru Sdružení bankovních karet.

***

„Luxování“ účtů * Jen za uplynulý rok evidují policejní statistiky 74 případů napadených bankomatů. * Po zcizení dat následovaly výběry peněz zpravidla v exotických mimoevropských zemích – Peru, Keňa, Maroko či USA. * Stejné to bylo i v aktuálně odhaleném případě, kdy pachatelé vybírali peníze právě v USA a Keni. Sumy to byly v řádech milionů Kč. * Experti varují klienty bank, že útoků bude přibývat. Hned zkraje roku se totiž v Česku objevila staronová metoda – umístění čtecího zařízení na vstupní dveře do místnosti s bankomatem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!