Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Policie rozehnala Íránce v ulicích

Česko

Příznivci opozice se nejdříve poklidně shromáždili u hrobu dívky Nedy, oběti nedávných protestů. Poté vyšli do ulic.

Policisté proti nim použili slzný plyn, obušky a desítky jich pozatýkali.

TEHERÁN Až dva tisíce lidí, včetně neúspěšných prezidentských kandidátů Míra Hosejna Músávího a Mahdího Karrúbího, se včera sešly na teheránském hřbitově při tryzně za dvacet obětí nedávných protestů po kontroverzních prezidentských volbách. Proti účastníkům shromáždění zakročila policie, která několik osob zatkla. Podle agentury Reuters policisté přinutili Músávího, aby hřbitov opustil. Část shromážděných na policii zaútočila kamením.

Nepokoje v Íránu vypukly po oznámení výsledků červnových prezidentských voleb, v nichž obhájil svůj post dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Stoupenci Músávího a Karrúbího ale obvinili íránské vedení ze zfalšování výsledků a v ulicích Teheránu vypukly krvavé protesty.

Jednou z jejich obětí se stala i šestadvacetiletá Neda Aghová Soltánová, kterou zasáhla jediná kulka. Způsobila jí smrtelné zranění a mladá žena zemřela na chodníku. Kdosi z přihlížejících událost zaznamenal na mobilní telefon a záběry pak obletěly svět. Neda se stala tváří protestů, které v Íránu vyvolaly největší krizi od revoluce z roku 1979. „Stovky lidí se shromáždily u Nedina hrobu, aby truchlily za její smrt i za smrt dalších obětí. Policie několik z nich pozatýkala. Dorazily desítky pořádkových policistů,“ řekl agentuře Reuters svědek, který si nepřál být jmenován. „Músávímu nedovolili, aby zarecitoval verše z Koránu, jak se to při těchto příležitostech dělá. Hned ho obklopily desítky ozbrojenců, přinutili ho, aby se vrátil do auta a odjel. Varovali také truchlící, aby hřbitov opustili, jinak ponesou následky. Lidé pak začali v malých skupinkách odcházet,“ dodal.

Příznivci opozice se ale neodebrali domů, ale do ulic Teheránu. „Jsou tam tisíce lidí, kteří skandují slogany na podporu Músávího. Stovky policistů se je snaží rozehnat,“ uvedl jeden ze svědků. Demonstranti údajně vykřikovali i hesla jako Smrt diktátorovi! (myšleno prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi – pozn. red.) a Propusťte politické vězně! Policisté proti nim použili slzný plyn i obušky. Desítky lidí údajně také pozatýkali.

Invalidní reformátor Až do včerejší demonstrace vládl v Íránu v posledních dnech relativní klid. Úřady dokonce propustily asi 140 lidí zadržených při předchozích protestech. V žalářích by ale mohlo být stále ještě 200 osob.

Včera se rovněž objevila zpráva, že se na svobodu dostal také invalidní reformátor Saíd Hadžarjan, který působil jako poradce někdejšího reformátorského prezidenta Mohammada Chátamího. Později ale úřady upřesnily, že byl Hadžarjan pouze převezen do objektu, který vlastní vláda. Je tam prý vybavení vhodné pro invalidu a rodina ho tam může navštěvovat. Na svobodě ale není. Hadžarjanovi je 55 let, v roce 2000 byl postřelen, a je upoután na invalidní vozík. Policie ho odvezla z domu 16. června a od té doby byl ve vazbě v teheránské věznici. Včerejší postup íránské policie kritizovalo americké ministerstvo zahraničí. „Vždy je zneklidňující, když policie použije sílu, aby ukončila smuteční obřad. Jsme na straně Íránců, kteří chtějí uplatnit své právo na klidnou manifestaci,“ řekl mluvčí ministerstva Ian Kelly.

Autor: