Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Propagaci exministryně Schillerové na sítích prověřuje po auditu i policie

Alena Schillerová s pávem foto: Instagram Aleny Schillerové

Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ) se zabývá propagací bývalé ministryně financí Aleny Schillerové na sociální síti Instagram. Podle žalobce by mohlo jít o porušení povinností při správě cizího majetku. Podle auditu ministerstva financí byli zaměstnanci úřadu, kteří tvořili obsah sociálních sítí Schillerové, nestandardně placeni. Schillerová pochybení odmítá.
  9:19aktualizováno  11:25

Státní zástupce Jan Lelek řekl webu Neovlivní.cz., že na základě informací médií by mohlo jít o podezření na porušení povinností při správě cizího majetku. Podle auditu ministerstva financí byli zaměstnanci úřadu, kteří tvořili obsah sociálních sítí Schillerové, nestandardně placeni.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Lelek předal případ policii na základě několika trestních oznámení od občanů i z vlastní iniciativy. „Na základě informací z otevřených zdrojů jsem případ vyhodnotil sám a předal věc Národní centrále proti organizovanému zločinu,“ uvedl žalobce.

Detektivům Lelek nedal žádný pokyn, jak mají v případu postupovat. „Tak, jak to bylo v médiích prezentováno, může zde být podezření z porušení povinností při správě cizího majetku. Je na policii, aby to prověřila,“ uvedl.

NCOZ případ nekomentovala. “K vašemu dotazu mohu pouze sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá nebo naopak nezabývá,” řekl Neovlivní.cz mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

„Svědomí mám čisté. Policie to prověřit musí, ale jsem si jistá, že velmi rychle zjistí, že vše bylo v pořádku. Ta účelová mediální zkratka je úplně jiná, než jaká byla realita,“ reagovala pro iDNES.cz. v pondělí Schillerová na informaci o policejním prověřování. Policie exministryni zatím nepředvolala k podání vysvětlení.

Z auditu, který zveřejnilo ministerstvo financí v únoru, vyplývá, že dva zaměstnanci resortu, kteří tvořili obsah sociálních sítí předchozí ministryně Schillerové, byli nestandardně placeni. Zároveň fungovali ve zvláštním režimu, kdy jejich každodenní agendu dominantně řídila Schillerová. 

Jejich videa a fotografie byly opakovaně a v některých případech i výlučně využívány na sociálních sítích, které nevlastnilo ani oficiálně nespravovalo ministerstvo. V mediálním odboru ministerstva působili fotograf a kameraman, jejichž prací byla výroba snímků a videí na sociální sítě Schillerové.

Kromě NCOZ se případem zabývá Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, na který se obrátil ministr financí Zbyněk Stanjura. Úřad by podle něj měl prošetřit dodržení pravidel financování volební kampaně v souvislosti s činností spolupracovníků exministryně Schillerové a zveřejňováním příspěvků na sociálních sítích.

Schillerová v únoru k auditu řekla, že věc od Stanjury vnímá jako typický projev stranické nenávisti. „Pan Stanjura dal úředníkům politické zadání něco najít a ti po týdnu hledání nepřišli s ničím novým. Dokonce i v doporučeních pro ministerstvo jsou opatrní,“ poznamenala tehdy. Považuje za logické, že byly fotografie zveřejněny na jejích účtech, neboť byla tváří ministerstva.

Ještě letos v lednu také Schillerová tvrdila, že si svůj instagramový účet, na kterém je v posledních letech velmi aktivní, spravuje sama. Pak ale vyšlo na povrch, že za svého fotografa a kameramana, kteří ji od září 2020 dokumentovali, zaplatila necelé dva miliony korun z rozpočtu ministerstva. Se zjištěním přišel začátkem roku server Seznam Zprávy. Podle Schillerové se ale dvojice podílela i na propagaci celého resortu.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat