20. února 2014 15:46, aktualizováno  17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie sčítá dánský nájezd. U nezletilého naměřila 3,17 promile

Zahraniční studenti v nočním klubu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahraniční studenti v nočním klubu. | foto: MAFRA - Milan Bureš

PRAHA Pražská policie zjistila v Praze v uplynulých dvou týdnech 284 studentů z Dánska a Švédska, kteří byli opilí a bylo jim méně než 18 let. Nejvíce naměřili policisté u jednoho z nich 3,17 promile. Novinářům to řekl šéf pražské policie Martin Vondrášek. Mladých lidí z Dánska a Švédska přijelo na výlet do Prahy zhruba 10 000, většina již z metropole odcestovala. Přivezly je převážně cestovní kanceláře.

Loni způsobili Dánové řadu výtržností, policie se proto na ně letos více připravila a spolupracovala s kolegy ze zahraničí. Policisté a městští strážníci se podle Vondráška snažili předcházet konfliktům a s opilými se domluvit.

ČTĚTE TAKÉ:

Bezpečnostních akcí bylo celkem 12, policie se zaměřila na zhruba 20 restaurací a barů v centru Prahy. Sami turisté ze severu se podle Vondráška v několika případech stali obětí zločinu. V celkem 12 případech šlo o kapesní krádeže a odcizení odložených věcí.

Mladí Skandinávci přijeli do Prahy na prázdniny. Vondrášek uvedl, že po zkušenostech z loňska, kdy řada seveřanů například ničila vybavení hotelů, pozvali pražští policisté na základě mezinárodní dohody čtyři kolegy z Dánska, kteří měli na starost vyjednávání s krajany v české metropoli. "Policisté a strážníci se snažili působit preventivně. Splnili nadmíru naše očekávání", uvedl šéf pražské policie.

Policisté vyvádějí mladou Dánku z pražského klubu.

Policisté vyvádějí mladou Dánku z pražského klubu.

Od 9. února podle něj přijelo do Prahy na 14 dní zhruba 10 000 Dánů a Švédů. Prohlídky barů ale prý zapadaly do běžného schématu kontrol.

Policisté museli řešit několik konfliktů. Například devatenáctiletý Dán, který nadýchal před restaurací zhruba 2,5 promile, musel do nemocnice, což odmítal. Napadal české policisty, kteří ho nakonec pomocí donucovacích prostředků naložili do auta a odvezli.

Požár v hotelu

Tento týden také hořelo v hotelu City Centre, kde měli pronajatý pokoj švédští studenti. Příčinou ohně byl podle vyšetřovatelů nedopalek cigarety. Škoda je zatím odhadnutá na milion korun.

Policisté podle Vondráška vážné konflikty se seveřany neřešili. Dva podnapilé Dány zadrželi kvůli podezření, že okradli své krajany o telefony. Řešili také výtržnost se dvěma Dány, kteří bez oblečení skočili z mostu Legií do Vltavy. Nic se jim nestalo a sami doplavali na Střelecký ostrov. Jeden z nich ale musel na policejní služebnu, protože měl problémy s doklady.

S jedním Dánem probíhá podle Vondráška řízení kvůli "neoprávněnému držení platebního prostředku". Jednalo se prý o bankovní kartu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz