Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petříček ke ‚kauze ricin‘: Výhrůžky zaměstnanci ruské ambasády vyšetřuje policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Výhrůžky zaměstnanci ruské ambasády v Česku řeší policie. V České televizi (ČT) to v úterý řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Věc ministerstvo předalo policii poté, co se na něj ruské velvyslanectví v Praze obrátilo kvůli ochraně svého diplomata.

Ambasáda v prohlášení na svém Facebooku v pondělí uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému a nepodloženému obvinění z útoku na pražské politiky čelí výhrůžkám.

„Postupovali jsme standardně. Tuto žádost jsme předali, budeme odpovídat, je to na vyhodnocení policie, jaké bezpečnostní hrozby zde jsou,“ řekl Petříček. Nechtěl komentovat, zda jde o pracovníka ruských tajných služeb, který podle týdeníku Respekt do Prahy přicestoval před několika týdny vybavený jedem ricinem. Informace k případu jsou v utajeném režimu, nechci se k nim vyjadřovat, dodal. Nepředpokládá ale, že by nyní v Česku bylo nějaké konkrétní riziko, policejní ochrana tří komunálních politiků - pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) - je podle něj otázka prevence.

Obě země se o víkendu domluvily, že spolu povedou jednání podle vzájemné smlouvy z roku 1993. Petříček v úterý v ČT řekl, že vzájemný dialog je nyní neexistující, což má dopad i na ekonomickou spolupráci. Nechtěl předjímat výsledek konzultací, s ruskou stranou si chce vytyčit témata a rámec, ve kterém budou probíhat konzultace. „Nechci vzkazovat nic ruské straně přes média. Já očekávám, že bychom mohli zahájit konzultace na úrovni ministrů zahraničních věcí, ale v tuto chvíli je to otázka výměny vzájemných nót a kontaktů mezi našimi ambasádami a ministerstvy,“ uvedl.

Debata o tom, jakou politiku chce Česko vést vůči Rusku, by se podle Petříčka měla vést také napříč politickým spektrem v Česku.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6. Ruské protesty vyvolalo také zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo rovněž rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Výběr událostí v česko-ruských vztazích v posledních týdnech:

 • 10. dubna - Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit 3. dubna. Ruská diplomacie záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Z Ruska se již dříve ozývala kritika odstranění sochy i nenávistné výpady na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, který dostal policejní ochranu. České ministerstvo zahraničí označilo stíhání české samosprávy Ruskem za nepřípustné.
 • 12. dubna - Prezident Miloš Zeman označil trestní stíhání, kterým vyšetřovací výbor Ruské federace reagoval na odstranění sochy maršála Koněva, za kontraproduktivní. Odsunutí sochy ale Zeman má za hloupé a směšné, komické s ohledem na dobu, která uplynula od pádu minulého režimu.
 • 16. dubna - Aktivisté nezaregistrované strany Jiné Rusko, známé levičáckými a nacionalistickými názory, demonstrovali u sídla českého generálního konzulátu v Petrohradu a dožadovali se vrácení sochy na původní místo.
 • 17. dubna - Česká diplomacie poslala nótu ruskému ministerstvu zahraničí kvůli incidentu před konzulátem v Petrohradu.
 • 19. dubna - Ruská ambasáda odmítla, že by přesunula sídlo na adresu svého konzulárního úseku kvůli přejmenování náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. Uvedla, že hodlá nadále užívat jednu ze dvou adres, a to Korunovační 36. Vedení Prahy přejmenovalo náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova letos v únoru. Němcov mimo jiné organizovat pouliční protesty proti Putinově režimu. V roce 2015 zastřelen v centru Moskvy.
 • 20. dubna - Rusko prostřednictvím svého velvyslanectví v Praze popřelo, že by stálo za počítačovými útoky na české nemocnice. Stalo se tak poté, co se v českých médiích objevily informace, že stopy útoků vedou do Ruska. Podle ambasády informace podsouvají médiím české tajné služby.
 • 23. dubna - Moskva vyzvala Prahu k jednáním o Koněvově soše.
 • 27. dubna - Generál Petr Pavel a další bezpečnostní experti vyzvali českou diplomacii k tvrdšímu postoji vůči Rusku, Moskva se podle nich vměšuje do záležitostí ČR. Rusko popřelo informaci týdeníku Respekt, podle kterého do Prahy dorazil před třemi týdny pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Bezpečnostní úřady ČR jeho přílet údajně vyhodnotily jako riziko pro politiky Ondřeje Koláře a pražského primátora Zdeňka Hřiba. Útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze jsou nepřípustné, napsalo ruské velvyslanectví v nótě českému ministerstvu zahraničí.
 • 28. dubna - Ministerstvo zahraničí se ohradilo proti nótě ruského velvyslanectví, jež si stěžovalo na článek týdeníku Respekt s tím, že česká diplomacie považuje nótu za nepatřičnou snahu o narušování svobody tisku.
 • 29. dubna - Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová řekla, že Moskva si nepřeje vyostřovat vztahy s Českem.
 • 30. dubna - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil zprávu o plánu zabít české politiky za "nemyslitelnou".3. května - Ruské výhrůžky pražským politikům jsou podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) nepřijatelné, vláda ale odvetné kroky včetně případného vyhoštění některých diplomatů podnikne až po potvrzení informací bezpečnostními složkami.
 • 4. května - Ruské velvyslanectví v prohlášení uvedlo, že odstranění sochy maršála Koněva a vybudování památníku vojákům Ruské osvobozenecké armády, tzv, vlasovcům, v Řeporyjích jsou ústupkem těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války. Starosta Prahy 6 Kolář vyzval v otevřeném dopise předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby se zasadila o to, že Evropa odsoudí ruské útoky na členské státy Evropské unie.
 • 5. května - Česko podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) požádalo Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci, aby si obě země vyjasnily mimo jiné spory o sochu maršála Koněva. Petříček to řekl ve Sněmovně v reakci na snahu části opozice, aby se dolní komora vztahy s Ruskem zabývala a místo vlády razantněji vystoupila proti ruskému vměšování do českých záležitostí. Podle prezidenta Zemana tajné služby příjezd ruského agenta s ricinem nepotvrdily.
 • 6. května - Sněmovní bezpečnostní výbor se po jednání o možném příjezdu pracovníka ruských tajných služeb s jedem ricin shodl na tom, že považuje reakci bezpečnostních složek za adekvátní.
 • 7. května - MZV uvedlo, že Česko posílí bezpečnostní opatření na svém velvyslanectví v Moskvě. Podle ministerstva je to dlouhodobý plán a nesouvisí s aktuálním děním v česko-ruských vztazích.Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se postavil za pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a další starosty, kteří kritizují Rusko a byla jim nedávno přidělena policejní ochrana. V rozhovoru pro ČT Stoltenberg uvedl, že NATO důrazně odmítá jakékoli podobné zastrašování.
 • 9. května - Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij psal ve svém prohlášení k výročí konce druhé světové války o "nezodpovědných krocích komunálních úředníků v ČR a oslavování nacistických pomahačů". Rusko a Česko povedou jednání podle vzájemné smlouvy z roku 1993.
 • 11. května - Ruské velvyslanectví v Praze se obrátilo na české MZV kvůli ochraně svého diplomata. Ambasáda v prohlášení na svém Facebooku uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému a nepodloženému obvinění z útoku na pražské politiky čelí výhrůžkám.12. května - Ministr Petříček v ČT řekl, že výhrůžky zaměstnanci ruské ambasády v Česku řeší policie.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?