Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie šetří DPP dva a půl roku a nic. K razii zavelela až Bradáčová

Lenka Bradáčová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Před dvěma lety dostala protikorupční policie do rukou první dokumenty ke kauze pražského dopravního podniku, na první viditelný krok se však čekalo až do minulého pátku, kdy detektivové vtrhli do kanceláří městské firmy. Důvod? Server Lidovky.cz se pokusil rekonstruovat, proč se na rozhodný zásah čekalo tolik měsíců.

Už od ledna 2010 dostávali kriminalisté první dokumenty dokazující vyvádění 17 haléřů z každé papírové jízdenky do karibské firmy Cokeville Assets spojované s vlivným kmotrem Ivo Rittigem. Smlouvy dodal Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Vladimír Sitta mladší, syn jednoho ze spolumajitelů firmy Neograph, která jízdenky tiskne.

Sitta si poté na stránkách Hospodářských novin stěžoval, že policie případ uložila k ledu a proto se v říjnu 2011 obrátil přímo na šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Ten případ přidělil odboru daňových úniků a praní špinavých peněz. A vyšetřování se opět zpomalilo.

Koncem loňského roku na rozkrádání dopravního podniku začal hlasitě upozorňovat i Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci. Pro klíčové smlouvy z kanceláří manažerů městského podniku si ale policie přišla až 17. srpna. Dlouho poté, co mohly být důkazy zameteny pod koberec. Proč se na prohlídku muselo čekat tak dlouho?

Žalobce vede Bradáčová

„Je otázkou, jestli to trvalo dlouho nebo netrvalo. Je určitý vývoj trestního řízení a na začátku trestního podání jsme prováděli prohlídky v jiných nebytových prostorách,“ hájí policejní postup Tomáš Martinec.

Zásah v ředitelství dopravního podniku vyvolalo až Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové. Případem přitom od počátku cloumaly personální vibrace, které letos zastupitelství zažilo. Po krátkodobém návratu totiž Vlastimil Rampula v únoru odvolal žalobkyni Soňu Bělehlávkovou, která pod sebou měla ty nejzávažnější korupční kauzy, tedy i dopravní podnik.

ČTĚTE TAKÉ:

„Co se dělo s touto kauzou půlrok předtím, jsem ovlivnit nemohla. Já a dozorující státní zástupce jsme – ve chvíli, kdy jsme se ke spisu dostali – vyhodnotili, že jsou důvody proto učinit tyto kroky," říká ke svému podílu na razii Bradáčová, která pražským vrchním žalobcům šéfuje od srpna. Na přímou otázku, zda k prohlídce vyzval právě její tým, dodává: „Ano, zákrok byl iniciován státním zastupitelstvím.“

Policisté pak šli najisto. V sídle dopravního podniku si vyžádali dokumenty z marketingového oddělení, IT a zásobovací sekce i z kanceláře generálního ředitele. Budovu prohledávali do pozdních večerních hodin.

Policie dostala komplexní materiál

Vedle nové vrchní žalobkyně stojí za páteční razií také trestní oznámení, které ještě stihl podat nyní již odvolaný šéf dopravního podniku Vladimír Lich. Policii předal materiál vycházející z prověrky smluv vypracované advokátem Václavem Láskou.

Láska ve spolupráci s Transparency International prozkoumal kritické smlouvy, které podnik uzavřel od roku 2007. „Provedli jsme analýzu celé řady smluvních dokumentů zevnitř a z nich se vypracovalo trestní oznámení. Předtím bylo známo jen pár uniklých dílčích informací, které policie asi vyhodnotila jinak,“ míní šéf organizace David Ondráčka.

Podle něj se detektivům dostaly do rukou podrobnosti v celém rozsahu až nyní a rychlý zásah byl nutný, protože hrozilo, že se důkazy ztratí. „Překotné odvolání generálního ředitele Liche mělo jasnou souvislost se snahou vyšetřování a prověřování zastavit. Jsem rád, že policie a státní zastupitelství neváhaly a nenechaly dokumenty skartovat,“ dodává Ondráčka.

Pod dohledem inspektorů

Pomalým postupem ve vyšetřování kauzy dopravního podniku se zabývala i Generální inspekce ozbrojených sborů.

V červnu nicméně případ odložila s tím, že i když detektivové ani po několika měsících nepředložili jednoznačný výsledek, jejich otálení nelze označit jako trestní čin.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...