Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie šetří DPP dva a půl roku a nic. K razii zavelela až Bradáčová

Lenka Bradáčová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Před dvěma lety dostala protikorupční policie do rukou první dokumenty ke kauze pražského dopravního podniku, na první viditelný krok se však čekalo až do minulého pátku, kdy detektivové vtrhli do kanceláří městské firmy. Důvod? Server Lidovky.cz se pokusil rekonstruovat, proč se na rozhodný zásah čekalo tolik měsíců.

Už od ledna 2010 dostávali kriminalisté první dokumenty dokazující vyvádění 17 haléřů z každé papírové jízdenky do karibské firmy Cokeville Assets spojované s vlivným kmotrem Ivo Rittigem. Smlouvy dodal Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Vladimír Sitta mladší, syn jednoho ze spolumajitelů firmy Neograph, která jízdenky tiskne.

Sitta si poté na stránkách Hospodářských novin stěžoval, že policie případ uložila k ledu a proto se v říjnu 2011 obrátil přímo na šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Ten případ přidělil odboru daňových úniků a praní špinavých peněz. A vyšetřování se opět zpomalilo.

Koncem loňského roku na rozkrádání dopravního podniku začal hlasitě upozorňovat i Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci. Pro klíčové smlouvy z kanceláří manažerů městského podniku si ale policie přišla až 17. srpna. Dlouho poté, co mohly být důkazy zameteny pod koberec. Proč se na prohlídku muselo čekat tak dlouho?

Žalobce vede Bradáčová

„Je otázkou, jestli to trvalo dlouho nebo netrvalo. Je určitý vývoj trestního řízení a na začátku trestního podání jsme prováděli prohlídky v jiných nebytových prostorách,“ hájí policejní postup Tomáš Martinec.

Zásah v ředitelství dopravního podniku vyvolalo až Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové. Případem přitom od počátku cloumaly personální vibrace, které letos zastupitelství zažilo. Po krátkodobém návratu totiž Vlastimil Rampula v únoru odvolal žalobkyni Soňu Bělehlávkovou, která pod sebou měla ty nejzávažnější korupční kauzy, tedy i dopravní podnik.

ČTĚTE TAKÉ:

„Co se dělo s touto kauzou půlrok předtím, jsem ovlivnit nemohla. Já a dozorující státní zástupce jsme – ve chvíli, kdy jsme se ke spisu dostali – vyhodnotili, že jsou důvody proto učinit tyto kroky," říká ke svému podílu na razii Bradáčová, která pražským vrchním žalobcům šéfuje od srpna. Na přímou otázku, zda k prohlídce vyzval právě její tým, dodává: „Ano, zákrok byl iniciován státním zastupitelstvím.“

Policisté pak šli najisto. V sídle dopravního podniku si vyžádali dokumenty z marketingového oddělení, IT a zásobovací sekce i z kanceláře generálního ředitele. Budovu prohledávali do pozdních večerních hodin.

Policie dostala komplexní materiál

Vedle nové vrchní žalobkyně stojí za páteční razií také trestní oznámení, které ještě stihl podat nyní již odvolaný šéf dopravního podniku Vladimír Lich. Policii předal materiál vycházející z prověrky smluv vypracované advokátem Václavem Láskou.

Láska ve spolupráci s Transparency International prozkoumal kritické smlouvy, které podnik uzavřel od roku 2007. „Provedli jsme analýzu celé řady smluvních dokumentů zevnitř a z nich se vypracovalo trestní oznámení. Předtím bylo známo jen pár uniklých dílčích informací, které policie asi vyhodnotila jinak,“ míní šéf organizace David Ondráčka.

Podle něj se detektivům dostaly do rukou podrobnosti v celém rozsahu až nyní a rychlý zásah byl nutný, protože hrozilo, že se důkazy ztratí. „Překotné odvolání generálního ředitele Liche mělo jasnou souvislost se snahou vyšetřování a prověřování zastavit. Jsem rád, že policie a státní zastupitelství neváhaly a nenechaly dokumenty skartovat,“ dodává Ondráčka.

Pod dohledem inspektorů

Pomalým postupem ve vyšetřování kauzy dopravního podniku se zabývala i Generální inspekce ozbrojených sborů.

V červnu nicméně případ odložila s tím, že i když detektivové ani po několika měsících nepředložili jednoznačný výsledek, jejich otálení nelze označit jako trestní čin.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!