Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie si na vyšetřování hraje

Česko

Kriminalisté při vyšetřování velkých kauz selhávají, míní šéf Transparency International David Ondráčka.

* LN Stěžovali jste si, že efektivita vyšetřování protikorupční policie je téměř nulová. Máte pro své tvrzení nějaké konkrétní důkazy?

Za poslední dobu jsme podali tři trestní oznámení, ve kterých byly zcela reálné podklady, že se stal trestný čin. Policie ale ani jednu věc nezačala vyšetřovat.

* LN Například jde o co?

Nejkřiklavější příklad je trestní oznámení na bývalého starostu Milana Jančíka z Občanské demokratické strany, které jsme podali v květnu. Podle nás přes Agenturu Praha 5 propral několik milionů. Za tu dobu policie nejenže nezahájila vyšetřování, ale ani nepožádala státního zástupce, aby věc dozoroval. To je z našeho pohledu naprosto fatální a tragické.

* LN Čím si to vysvětlujete? Není to třeba tím, že váš podnět nebyl dostatečně propracovaný?

Nepředkládáme věci jen tak, máme je velmi propracované a opatřené důkazy. Spíše práce protikorupčního mně připomíná hru na vyšetřování.

* LN Mluvil jste o tom, že propad ČR na žebříčku korupce je výsledkem Topolánkova a i Fischerova vládnutí. Co konkrétně tyto vlády udělaly špatně?

Tak předně nepřijaly za poslední rok a půl žádné protikorupční opatření. Za druhé, fotovoltaický boom otevřel naprosto nové díry do státního rozpočtu. Miliardy navíc nás bude stát také ekologická superzakázka, pokud se nezastaví. Miliony utíkají i kvůli totální nekontrole ČEZ.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...