Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie má dvacet nových passatů. Nasadí je i mimo dálnice

Policie převzala 2. dubna dvacet nových vozů VW Passat, které budou sloužit na dálnicích a silnicích první třídy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie převzala 2. dubna dvacet nových vozů VW Passat, které budou sloužit na dálnicích a silnicích první třídy | foto: ČTK

MOŠNOV Dalších 20 silných aut převzali policisté v Mošnově na Novojičínsku. Vozy VW Passat mají sloužit především na stíhání pirátů silnic. Mají 300 koní, rychlosti 100 kilometrů v hodině z nuly dosáhnou za 5,5 sekundy a dosáhnou maximální rychlosti 250 kilometrů v hodině.

Policie vozy koupila za 30 milionů korun, z toho částkou 25 milionů přispělo ministerstvo financí. Uvedl to policejní prezident Petr Lessy.

Dosud policie měla k dispozici 15 silných vozů značky VW Passat. Původně jich ale koupila 16. Jeden vůz byl během používání po závažné nehodě vyřazen. "Během tří let hlídky v těchto vozech řešili víc jak 80.000 přestupků. Částka, kterou na pokutách vybrali, se pohybuje okolo 90 milionů korun," uvedl Lessy.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal, že zatím silné vozy policisté využívali při dohledu nad silničním provozem na dálnicích. "Od dnešního dne, kdy jsme flotilu takto významně rozšířili, se vozy přesunou i na na rychlostní komunikace a silnice první třídy," řekl.

Auta si převzali konkrétní policisté, kteří s nimi budou jezdit. Ti z letiště na Novojičínsku zamířili do všech krajů, Prahy a několika dálničních oddělení. Jedinou ženou mezi policisty byla pětadvacetiletá Miroslava Ježková. Jako dopravní policistka pracuje na Kladensku. "Řídím služební vozy. Dosud to byla hlavně Octavie. Mám za sebou i zkušenosti s piráty silnic. Toto je ale něco úplně nového," svěřila se mladá žena.

Policie prý honí řidiče jedoucí i 250 kilometrů v hodině

Do nového vozu usedla po speciálním školení. Na něm se učila ovládat nejen silné auto, ale i techniku, kterou je vůz vybaven. Zařízení uvnitř totiž měří rychlost za jízdy i ve statické poloze. Dokáže poznávací značku najít v databázi a zjistit, zda vůz například není kradený. Celkem tento výcvik absolvovalo 200 policistů. Ti by měli být schopni auta obsluhovat na území celého Česka.

"Dosud jsme měli jedno auto tohoto typu. Kolegové, kteří jej používali, odhalili víc jak 5000 přestupků a od řidičů inkasovali 9,5 milionu korun.

Dalších 800 přestupků se pak řešilo ve správním řízení," řekl šéf moravskoslezské dopravní policie Jiří Zlý. Ten je rád, že moravskoslezská policie získala další takový automobil. "Je to dobrý nástroj. Dnes je téměř normální pronásledovat řidiče ujíždějící rychlostí okolo 200 až 250 kilometrů v hodině," doplnil.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!