Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie spoléhá na techniku. A na zkušenosti matadorů

Česko

Vyřešit případ pomáhá policii čím dál častěji technika. Ta umí věrně zaznamenat místo činu, zakreslit prostor, kde se pátralo, či odhalit skryté tělo. PRAHA Je to znatelný posun: tam, kde ještě nedávno nasazovali kriminalisté lidské síly, už dnes stačí pár kliků na myš a detailní zakreslení provedeného pátrání je hotovo. „Získáváme tím čas navíc potřebný k dalšímu šetření,“ popisuje Jiří Stejskal, vedoucí speciální pořádkové jednotky pražské policie.

Právě jeho jednotka projevila začátkem roku zájem ozkoušet přístroj pro zmapování průběhu pátracích akcí. A hned při prvním testování slavil úspěch - i díky němu policisté včera narazili na místo, kde byly ukryty ostatky devítileté Aničky. „Takhle rychlý vliv na výsledek pátrání to nemůže mít vždy, ale výrazně to pomůže veliteli akce, který zásah organizuje,“ tvrdí Stejskal.

Dosud závěry z policejních rojnic museli zapisovat strážci zákona do mapy manuálně. „Dříve se to zakreslovalo tužkou a pravítkem. Nyní to jde elektronicky, online,“ pochvaluje si šéf pražských policistů Martin Vondrášek. Technologie 3D pomáhá stále častěji i při jiných příležitostech - například pro zaznamenání místa činu vraždy či požáru. Umožňuje policistům kdykoliv si projít věrný záznam celého prostoru. Včetně otáčení obrazu o 360 stupňů dokola či o 180 stupňů nahoru nebo dolů.

„Snímek se používá hodně při dopravních nehodách. Slouží i při pátracích akcích. Velitel vidí terén očima policisty, který se na místě pohybuje,“ říká Stejskal. Nezapomíná ale připomenout, že i přes technický pokrok je stále nejvyužívanější silou ta lidská. „Zkušenosti jsou nedocenitelné. Na vlastní oči si projít terén, sledovat drobné změny, to neodhalí ani technika,“ uzavírá Stejskal

***

Technika umožňuje projít záznam prostoru. Včetně otáčení obrazu o 360°.

2. listopadu Po dívce pátral policejní poříční oddíl, který projížděl kolem trojského břehu Vltavy.

9. listopadu Rodiče dívky nabídli 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za jejím zmizením.

27. listopadu Soud uvalil vazbu na čtyřiadvacetiletého muže z Plzeňska, který vydíral rodiče ztracené dívky.

6. prosince Mluvčí rakouského Spolkového kriminálního úřadu potvrdil, že po dívce bylo zahájeno pátrání i v Rakousku.

7. prosince Policie kvůli pátrání požádala povodí Vltavy, aby snížilo hladinu řeky.

15. prosince Police zveřejnila informaci, že stopou by mohl být neznámý muž, který byl v den zmizení dívky viděn v Troji s podobným děvčetem.

16. ledna Hlavní podezřelý v případu zmizení přiznal podle serveru Aktuálně.cz, že dívku v den jejího zmizení Předtím to přitom popíral. Server uvedl, že jedenačtyřicetiletý recidivista neprošel detektorem lži právě v těch částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení. Policie v reakci uvedla, že některé informace serveru nebyly pravdivé.

28. února Okresní soud Plzeň-jih dal čtyřiadvacetiletému muži podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na pět let. Muž po otci ztracené dívky požadoval peníze výměnou za informaci o dítěti.

16. března Policie našla v pražské Troji tělo.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...