Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie obvinila dva lidi za podporu terorismu, stíhá i pronásledovatele Kubka

Šéf lékařské komory Milan Kubek v diskusním pořadu Rozstřel. (13. června 2019) foto:  Dan Materna, MAFRA

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili dva lidi z podpory a propagace terorismu. V živých vysíláních na sociálních sítích podle vyšetřovatelů vyzývali k násilným akcím vůči politikům. Ve středu policisté obvinili další lidi z výtržnictví. Ti podle kriminalistů uráželi a dehonestovali prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, jednání si natáčeli a rovněž šířili na sociálních sítích.
  17:21aktualizováno  18:32

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v tomto týdnu zadrželi dvě osoby, které byly následně ve dvou samostatných řízeních obviněny ze zločinu „podpora a propagace terorismu“, uvedla policie v tiskové zprávě. 

Trestní stíhání je vedeno v souvislosti se zveřejňováním videí, a to živých vysílání na sociálních sítích, v nichž měli obvinění podněcovat ke spáchání teroristického trestného činu v podobě výzev k násilným akcím směřovaných proti členům vlády a obou komor Parlamentu.

„Obviněné osoby se dlouhodobě veřejně prezentují jako odpůrci vládních opatření přijatých v souvislosti s pandemií Covid-19. Na základě právní kvalifikace obviněným hrozí tresty odnětí svobody od 5 do 15 let. Osoby jsou stíhány na svobodě,“ uvedla policie ve zprávě s tím, že v jedné věci vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Praze a ve druhé věci vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Policie ve středu také obvinila z výtržnictví další dva muže, kteří se podle ní podíleli na urážkách a dehonestování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. U Patrika Tušla, který je stíhán za nebezpečné pronásledování Kubka, kriminalisté rozšířili obvinění také o trestný čin výtržnictví. 

Pro trestný čin výtržnictví kriminalisté stíhají vedle devětadvacetiletého Patrika Tušla ještě další dva muže. „Jednalo se o případ, kdy podezřelí ve spolupachatelství hrubě uráželi a dehonestovali dalšího poškozeného v místě jeho bydliště. Toto jednání si dokumentovali a následně šířili po sociální síti,“ uvedl v úterý policejní mluvčí Jan Daněk.

Policisté trestně stíhají Tušla již za přečin nebezpečného pronásledování Kubky, čímž ho měl podle policie mimo jiné omezovat v běžném způsobu života. V případě odsouzení za pronásledování Tušlovi hrozilo roční vězení, za trestný čin výtržnictví ho může soud poslat do vězení až na dva roky.

Tušl natáčí videa, ve kterých nadává zdravotníkům v očkovacích centrech nebo pronásleduje Kubka či imunologa Václava Hořejšího u jejich bytů. Videa pak zveřejňuje na internetu. Jedním z motivů Tušlova jednání podle policie bylo získávání finančních darů od podporovatelů a sledujících.

Tušl veškerá obvinění odmítá, na tiskové konferenci, kterou uspořádal, tvrdil, že chtěl Kubkovi pouze klást otázky týkající se například povinného očkování proti covidu-19.

„Já jsem nikdy nikoho nepronásledoval, já jsem si nemapoval, kudy Kubek chodí, já jsem si nemapoval, v kolik hodin a kam chodí a podobně. Já jsem vždycky náhodně přijel buď na adresu, kde on bydlí, která byla veřejná na sociálních sítích, nebo k němu do práce a chtěl jsem se ho dotazovat na dotazy, které jsem na něj měl,“ řekl Tušl novinářům. Oznámil, že v jednání chce pokračovat, i když už jinak, aby nebyl v podezření z pronásledování.

Peterkovou stíhá policie kvůli dezinformacím

Stíhání Tušly jako první potvrdila aktivistka Jana Peterková, která rovněž potvrdila, že policisté trestně stíhají i ji. Kriminalisté viní pětačtyřicetiletou Peterkovou z šíření poplašné zprávy, za což jí hrozí v případě odsouzení až osmiletý pobyt za mřížemi, protože se činu dopustila v době nouzového stavu.

„Podezřelá skrze sociální sítě dlouhodobě šířila různé poplašné zprávy například o tom, že došlo k úmrtí seniorů po podání vakcín v domově důchodců, kdy cílem bylo vyvolat v posluchačích a sledujících osobách pocit strachu z vakcinace. Jindy zase tvrdila, že Česká republika bude obsazená vojsky NATA, kdy cílem tohoto kroku je naprosté vyhlazení Čechů. V dalším případě říkala, že budou koncentrační tábory, ve kterých budou zavřené osoby, které se nepodvolí vládním opatřením,“ uvedl policejní mluvčí.

Peterková v reakci pro iDNES.cz obvinila policii ze zastrašování aktivistů. „To jsou praktiky z dob totality. Proto jsem se rozhodla, že se zapojím do prezidentské kampaně. Budu kandidovat na prezidentku,“ oznámila a přidala se tak k řadě lidí, které zvažují svou účast v boji o Hrad.

Podle portálu Aktuálně.cz bylo na Peterkovou uvaleno několik exekucí, protál rovněž uvedl, že žena vybírá na své akce finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat