Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mířily tajné policejní informace do Puppu? V kauze uvízl Klausův známý z advokacie

Grandhotel Pupp v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grandhotel Pupp v Karlových Varech. | foto: Archiv Mafra

PRAHA Počátkem srpna vydala Generální inspekce bezpečnostních sborů suchou tiskovou zprávu, že rozjela trestní stíhání dvou policistů, jednoho expolicisty a pěti civilních osob. Zmíněné osoby si měly u příslušníků policie objednávat informace ze služebních databází, s nimiž pak nakládaly ve své živnosti. GIBS nikoho nejmenovala. Podle zjištění serveru Lidovky.cz však v kauze s krycím názvem Listerin figuruje vlivný pražský advokát Jan Souček, který v minulosti působil i jako právní konzultant Václava Klause.

„Policisté na základě zadání od civilních osob měli provádět neoprávněné vstupy do informačních systémů policie a ministerstva vnitra, které jsou určeny pouze pro služební potřebu,“ informovala mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová, v čem spočívá podstata případu. Inspekce (ex)policisty obvinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a zneužití pravomoci úřední osoby, ostatní stíhá kvůli navádění k uvedeným činům.

Příslušníci policie na zadání měli vstupovat do registru obyvatel, centrálního registru v pátrání po osobách nebo do evidence trestní minulosti konkrétních osob. Získané informace pak podle GIBS poskytli zbylým pěti pachatelům, kteří s nimi pracovali v rámci své soukromé detektivní praxe. Podle zjištění serveru Lidovky.cz je jednou z civilních osob vyšetřovaných inspekcí vlivný pražský advokát Jan Souček.

Souček případ odmítl komentovat, odkázal na svého mediálního zástupce. „Nezlobte se, jsem advokát. Nemůžu se k tomu vyjadřovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Jeho mediální zástupce Karel Samec potvrdil, že Souček je skutečně jedním z aktérů kauzy Listerin. Proti obvinění už si advokát podal stížnost, kterou vypořádá dozorující pražské městské státní zastupitelství. Podle Samce se Souček do střetu se zákonem nedostal.

‚Byla ta advokátní práce pro klienta‘

Jan Souček na fotografii z roku 1996

Jediná ze dvou veřejně dostupných fotografií (tato je z roku 1996), na nichž je zachycený Jan Souček.

„Sdělené obvinění odmítáme v celém jeho rozsahu, můj klient se ničeho takového nedopustil,“ vysvětlil. Co vyšetřovatel vyhodnotil jako navádění policistů k trestným činům, Samec popisuje jako běžný výkon advokátní praxe. „Vše se odehrálo v pozici advokátní práce pro klienta, která byla řádně odvedena,“ uvedl Samec. Kdo konkrétně byl Součkovým klientem, není jasné. Více roli Součka v případu rozvádět nechtěl.

Podle GIBS nešlo v kauze o nárazový sběr informací, poznatky měli policisté zadavatelům údajně nelegálně předávat delší dobu. „Trestná činnost byla páchána od ledna 2015 do dubna 2017,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. O jaké informace si měl říct advokát Souček, lze jen hádat. Inspekcí popsaný modus operandi však připomíná jinou známou kauzu.

Jak letos na jaře LN informovaly, Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ údajného vyhrožování Albánce Bashkima Kjazimiho zvaného Bojan podnikateli Petru Cvrkovi. Byznysmen se v březnu 2015 opakovaně s Bojanem sešel, v tu dobu držel v rukou několik akcií Grandhotelu Pupp. Pro britského investora Noble Capital Partners měl Cvrk zajistit nákup dalšího podílu v Puppu, právě to bylo námětem schůzky s Bojanem.

Komu teď patří Pupp? Slavný karlovarský hotel letos v tichosti změnil hlavního...
Schůzka v případu Grandhotelu Pupp - ilustrace.

Jenže Kjazimi měl Cvrkovi opakovaně vyhrožovat, ať transakci nechá plavat a svého podílu v Puppu se zbaví. Podle obžaloby dokonce namířil na podnikatele pistoli. Bojanovo údajné vyhrožování vyšetřovatelé začali rozkrývat na pozadí jiné kauzy, v níž šlo o únik informací z policejních spisů – Beretta. V rámci Beretty podle informací LN policie zjistila, že si u stíhaného celníka Pavla Šímy kdosi objednal citlivé informace o Cvrkovi.

Souček je právní zástupce Puppu

Jednalo se o údaje, kde podnikatel bydlí, kolik má dětí či kde pracuje. Objednatelem měl být právě advokát Jan Souček, jak plyne z poznatků nasbíraných policií. Advokát je více než 20 let právním zástupcem Grandhotelu Pupp. Zda je údajná objednávka informací o Cvrkovi součástí vyšetřování aktuální kauzy Listerin, lze jen hádat. Časově by to však odpovídalo. Nicméně Když LN o střetu Bojana s podnikatelem Cvrkem na jaře informovaly, advokát svou účast odmítl.

Co s obviněným právníkem

Když policie stíhá advokáta, stanovisko k tomu musí zaujmout Česká advokátní komora (ČAK). V krajním případě může přijít Souček o svou živnost.
„Pokud má advokát doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání, pak s ním ČAK poté, co je jí tato skutečnost oznámena, zahajuje řízení představenstva ČAK o možném pozastavení výkonu advokacie až do pravomocného skončení trestního stíhání,“ vysvětlila serveru Lidovy.cz mluvčí komory Iva Chaloupková.
Současně však upozornila, že odstavení od praxe je drastické řešení. Komora k němu sahá ve chvíli, pokud by povaha stíhaného jednání ohrozila důvěru v advokacii.
Zda toto bude i Součkův případ, se teprve ukáže. Pravděpodobnější však je, že ČAK bude stíhání sledovat a postoj k němu zaujme třeba až při podání obžaloby.

„Od těchto nařčení se distancuje. V celém případu nicméně figuruje jako právní zástupce Grandhotelu Pupp, a proto se k němu nemůže blíže vyjádřit,“ sdělil tehdy LN Součkův mediální zástupce Samec. Vedle poskytovaných právních služeb může mít Souček ke Grandhotelu Pupp mnohem blíže. V 90. letech se k vlastnictví hotelu spolu s podnikatelem Radovanem Květem otevřeně hlásil. Z poznatků nashromážděných policií v rámci případu Beretta vyplývá, že si Souček kvůli hotelu stěžoval na Cvrka jistému albánskému podnikateli. Ten se zná s Bojanem, který na Cvrka přitlačil právě kvůli Puppu.

Souček je také známý tím, že působil jako jeden z právních konzultantů prezidenta Václava Klause. Advokát v minulosti hojně podnikal, v minulé dekádě společně se zmíněným Radovanem Květem vlastnili firmy spadající do skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus. Ty později zkrachovaly. Zda se i dnes Souček věnuje i byznysu či se stýká s Klausem, není jasné. „Vzhledem k tomu, že vyšetřování nebylo dosud skončeno, nebudeme zatím komentovat jakékoli další informace,“ uvedl Součkův mediální zástupce Samec.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!