30. března 2012 13:26, aktualizováno  15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudce falšoval rozsudek, stíhá ho protikorupční policie

Ústecký soudce René Příhoda s advokátkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústecký soudce René Příhoda s advokátkou | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Protikorupční policie stíhá soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Reného Příhodu, který údajně zapsal do rozsudku jiný verdikt než vyřkl v soudní síni. Hrozí mu až 10 let vězení. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil postaví soudce mimo službu.

"Mohu potvrdit, že proti soudci René Příhodovi bylo policií zahájeno trestního stíhání pro jednání, které bylo předmětem návrhu na zahájení kárného řízení tohoto soudce," uvedla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

Problémový soudce

René Příhoda chyboval v soudní síni již poněkolikáté. Vrchní soud v Praze loni například zrušil jeho rozsudek v případu vraždy pětapadesátileté ženy, které se dopustil recidivista Jiří Kutner.

„Ústecký soud se dopustil celé řady vážných pochybení,“ uvedla tehdy předsedkyně senátu vrchního soudu Jaroslava Maternová.

Do problémů se soudce dostal také v roce 2007, kdy nechtěl zaplatit pokutu 2 500 korun za rychlou jízdu cestou domů do Hradce Králové.

Vrchní soud mu uložil dokonce čtyři tisíce pokuty, ale tento verdikt Nejvyšší správní soud zrušil.

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Veroniky Ludvíkové ministr dočasně postaví Příhodu mimo službu.

Požádal o to předseda soudu Milan Kohoutek. 

 Policie odmítla informace o trestním stíhání potvrdit s odvoláním na ochranu osobních údajů a presumpci neviny.

Soudcova jednání se nahrávají

Nejvyšší správní soud v prosinci 2010 potrestal Příhodu za údajnou manipulaci s protokolem ročním snížením platu o 30 procent. Příhoda ale dosáhl obnovy řízení, naposledy se soudci jeho případem zabývali v říjnu, kdy odložili jednání na neurčito.

V obnoveném řízení Příhoda zpochybnil důvěryhodnost klíčové svědkyně, bývalé správkyně konkurzní podstaty Marie Huspekové. Ta tvrdila, že Příhoda při rozhodování o jedné vylučovací žalobě písemně vypracoval přímo opačné rozhodnutí, než jaké vyhlásil při veřejném jednání.

Pro Huspekovou bylo písemné rozhodnutí nepříznivé, přestože při ústním jednání podle svých slov uspěla. Příhoda tvrdí, že proti němu svědci pletichařili a že Huspeková lže.

Příhoda manipulaci s protokoly od počátku popíral. Kárný senát Nejvyššího správního soudu v původním řízení prověřoval více podezřelých případů, o kterých Příhoda rozhodoval.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Senát tehdy provedl zevrubné dokazování, vyslechl řadu svědků a nakonec trest uložil jen za jednu údajnou manipulaci právě v případě, na který upozornila Huspeková.

Dalších pět podezření se neprokázalo. Příhoda od té doby soudí na trestním úseku, kde se všechna jednání nahrávají.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz