Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie teď počítá „Aničky“

Česko

  8:56
BRNO - Ani policie není schopna jednoznačně říci, zda záhadná třináctiletá dívka skutečně existovala. Policie má zatím dvě ženy, které na různých místech představovaly třináctiletou Aničku Mauerovou. Podle všeho ani to ale nemusí být konečný stav.

Policie marně pátrá po třináctileté Anně, která má figurovat v případu týraného Ondřeje. Existuje vůbec? foto: Igor ŠefrČTK

Kriminalisté sami nevědí, kolik dívek mohlo pod tímto jménem vystupovat. „Existenci dívky bez identity, tedy Aničky, dosud není možno potvrdit ani vyloučit,“ konstatovala včera jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková. Zároveň s definitivní platností na základě stop a expertíz DNA potvrdila, že v zařízení Klokánek jako Anna vystupovala dvaatřicetiletá Barbora Škrlová, která je stále nezvěstná.

Další „Aničkou“ je dcera brněnského herce Viktora Skály. Ten LN potvrdil, že Kateřina Mauerová nechala odebrat bez jeho a manželčina vědomí vzorky DNA jedné z jeho tří dcer. Ty pak použila jako Aniččiny. Zároveň však odmítl, že by některá z jeho tří dcer sehrála roli Aničky také před soudem.

Také tam však podle tvrzení soudců musela být nějaká dívka, měla mladistvou pleť, a dokonce se ani nepodobala ženě na známé fotografii z vodáckého výletu, kterou má být Barbora Škrlová.

Nějaké dítě muselo také absolvovat poměrně složité vyšetření v nemocnici, jehož výsledky byly součástí soudního spisu. Ty také utvrdily soudce v přesvědčení, že skutečně jednají o třináctileté dívce. Jasno do případu nevnesl ani aktivista a šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka, který včera zveřejnil svůj pohled na příběh.

V popisu výslechu své kamarádky Kateřiny Mauerové pouze naznačil, že další dítě mohlo být jen jedno. „(Policie) věděla i to, že fyziologické posudky byly prováděné na jiném, za tím účelem podstrčeném děvčeti, které věkem odpovídalo smyšlené Anně,“ napsal.

Podle Patočky měla Anna Mauerová být vymyšlenou identitou pro Barboru Škrlovou. Neoficiální dohady mluví o náboženských účelech, o uskupení, v jehož čele stál Barbořin otec Josef. Policie však musí nadále prověřovat, zda se skutečně v příběhu nepohybovalo jiné dítě. Informace, které lidé zapojení do případu vypouštějí, prý jsou cílené. "Policisté mají podezření, že tento okruh lidí se takovým jednáním opětovně pokouší narušit řádné prošetření celé kauzy,“ řekla mluvčí Šípková.

Váhu při identifikaci Anny a Barbory by mohlo mít svědectví Ondřeje a Jakuba, vlastních synů Kláry Mauerové, kteří zůstávají v Klokánku v Brně. Musejí si pamatovat, kdo s nimi ve společné domácnosti žil. „Nyní s kluky začal pracovat soudní znalec z oboru psychologie, který prověřuje jejich psychický stav i vzhledem k tomu, co bylo dřív,“ řekla vedoucí Klokánku Ditta Pokorná. Vysvětlila tak, proč se nemůže vyjadřovat k tomu, zda chlapci již dříve třeba nenaznačili, jak říkali dívce, která s nimi musela asi po nějaký čas bydlet.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat