Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

Policejní kontroly na Hlavním nádraží v Praze. (6. června 2024) foto:  Petr Topič, MAFRA

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v pátek. Zahájila úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem v Praze 9, muž zatím obviněný nebyl. Případ souvisí s preventivními bezpečnostními opatřeními v Praze, která policisté zavedli kvůli možné hrozbě útoku na infrastrukturu. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bezpečnostní opatření dál trvají, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí.
  23:38aktualizováno  9. června 12:41

Vyplývá to z vyjádření policie na síti X a tiskové zprávy Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze.

Policie v pátek varovala, že hledaný muž může být nebezpečný. „I díky pomoci veřejnosti se podařilo kriminalistům z odboru extremismu a terorismu muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu vypátrat a zadržet,“ uvedli policisté.

Státní zástupce Martin Bílý následně uvedl, že v současnosti byly zahájeny úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem. „Trestní stíhání zadržené osoby nebylo zahájeno. Více informací v současnosti s ohledem na neveřejnost přípravného řízení nelze poskytnout,“ sdělil Bílý. Později upřesnil, že se žhářský útok měl týkat Prahy 9.

„Preventivně zvýšená bezpečnostní opatření v místech zvýšené koncentrace lidí dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ upřesnil ministr vnitra Vít Rakušan.

Server iDNES.cz v sobotu v noci informoval, že všichni policisté v Praze přešli do režimu „teror“ kvůli hrozbě útoku na infrastrukturu. Policisté dostali nařízeno všímat si všech podezřelých osob, které se budou pohybovat zejména v okolí autobusových či vlakových nádraží. Ministr vnitra Vít Rakušan informace iDNES.cz potvrdil s tím, že bezpečnostní složky neměly přímou informaci o konkrétní hrozbě.

„Mohu potvrdit, že policie aktuálně podniká preventivní opatření. Zvýšené riziko ale lidem v Česku nehrozí a policie nemá informace o bezprostředním ohrožení. Další informace policie sdělí, jakmile to bude možné,“ řekl iDNES.cz před sobotní 23. hodinou ministr vnitra Vít Rakušan.

Později na sociální síti X dodal, že policie aktuálně vyšetřuje kauzu spojenou s útoky v zahraničí, kdy podezřelý byl zadržen. V pondělí také zasedne bezpečnostní rada státu po níž ministr vnitra slíbil zveřejnit další informace.

Podle zjištění DNES.cz napsalo vedení policie policistům, že se mají zaměřit obecně na obchodní centra, depa MHD jak autobusová, tak tramvajová či autobusová a vlaková nádraží. Všímat si policisté podle třech zdrojů měli zejména osob v okolí a „všech neobvyklých jevů.“ „Zaznamenané poznatky vyhodnocujeme, zároveň se jedná hrozbu netýkající se jen České republiky, ale širšího kontextu,“ uvedl zdroj z vedení policie.

Za požáry je Rusko, zní spekulace

V posledních týdnech se v souvislosti s nedávnými velkými požáry v zemích EU objevily spekulace, že za nimi může být Rusko. Polský premiér Donald Tusk 21. května řekl, že Rusové měli velmi pravděpodobně něco společného s nedávným požárem obchodního centra ve Varšavě. Tusk už předtím informoval o zadržení devíti osob podezřelých ze zapojení do sabotáží, zejména žhářství, tito lidé měli podle něj zakládat požáry na pokyn ruských tajných služeb.

Koncem května psal zpravodajský server The Guardian o tom, že žhářství a sabotáže jsou potenciální novou zbraní ruské války. Vyšetřovatelé podle webu vyslovili domněnku o možném zapojení Ruska do žhářského útoku ve východním Londýně, do požáru v Polsku, do pokusu o sabotáž v německém Bavorsku nebo do antisemitských graffiti, které se objevily v Paříži.

Ačkoli neexistují důkazy, že by incidenty napříč kontinentem byly koordinované, bezpečnostní služby se domnívají, že by mohly být součástí systematické snahy Moskvy destabilizovat Západ, který podporuje Ukrajinu, napsal The Guardian.

Stupně ohrožení terorismem

Systém vyhlašování ohrožení terorismem byl schválen usnesením vlády č. 63 ze dne 25. ledna 2016.

Nulový stav je dle schváleného systému situace, při níž není známa žádná konkrétní, ani obecná hrozba teroristického či obdobného útoku na území ČR. Vzhledem k obecné bezpečnostní situaci ve světě, zejména Evropě, a příslušnosti České republiky k euroatlantickým strukturám je tento stav zcela ideální, a tedy v dohledné době obtížně dosažitelný, neboť nulové riziko ohrožení terorismem v současné době již ve většině zemí světa neexistuje. Při tomto teoretickém stavu by nebyla vydávána žádná zvláštní doporučení nebo varování ve vztahu k veřejnosti, ani by nebyla přijímána žádná protiteroristická opatření bezpečnostních složek. Tento stav se samostatně nevyhlašuje.

  • První stupeň ohrožení terorismem upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem, vyplývající ze situace v zahraničí a z příslušnosti České republiky k euroatlantickým strukturám i z mezinárodních aktivit České republiky, zároveň ale není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR. Při tomto stavu je třeba dbát obecné všímavosti. Za této situace platí některá již dlouhodobě vytipovaná zvýšená bezpečnostní opatření v rozsahu, v jakém rozhodne vláda. Z tohoto pohledu je tedy o dlouhodobě standardní stav nejnižšího, nikoliv však nulového, ohrožení terorismem.
  • Druhý stupeň ohrožení terorismem upozorňuje na existenci zvýšené pravděpodobnosti ohrožení terorismem, přičemž bližší okolnosti hrozby, včetně přesnějšího načasování, nelze předpovědět. Vyhlašuje se v návaznosti na předchozí události, či v návaznosti na informace o hrozbě projevů terorismu.
  • Třetí stupeň ohrožení terorismem zavádí vysoký stupeň bdělosti a pohotovosti, kdy je teroristický útok na český cíl (v na českém území či v zahraničí) očekáván s vysokou pravděpodobností nebo již proběhl a je třeba přijmout opatření k zamezení pokračování či opakování útoku a minimalizovat následné škody.
Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!