Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

Česko

  20:58aktualizováno  22:41
Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla jen obecná zášť, řekl šéf oddělení vražd Aleš Strach na tiskové konferenci, kterou policisté svolali po skončení schůze sněmovního bezpečnostního výboru, kde projednávali s politiky i zástupci veřejnosti výsledky vyšetřování případu prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška ani GIBS nenašel žádné zásadní pochybení policistů.

Policisté se k výsledkům vyjadřovali během čtvrtka již na zasedání bezpečnostního výboru k událostem na Filozofické fakultě UK, kde dostali prostor i zástupci veřejnosti. Na ministra vnitra Víta Rakušana, policejního prezidenta Martina Vondráška a šéfa krajského ředitelství policie Praha Petra Matějčka měli dotazy pozůstalí obětí střelby na FF UK z loňského prosince i student, který masakr přežil.

„Já od začátku upozorňuji na jednu věc. V té první fázi jsem byl častován alibistickým přístupem, ale tohle nemá nic společného s alibismem,“ řekl na začátek Vondrášek. „Rozsah informací, které máme dnes, a které policie měla 21. prosince, je diametrálně odlišný,“ upozornil.

„Informace, které se objevují, vrhají temné světlo na práci policie, často jsou ale založené na neznalosti či jsou přímo cíleně nepravdivé,“ ohradil se Vondrášek proti zprávám, které se objevovaly v posledních dnech v médiích.

„Bylo konstatováno, že té tragické události nebylo objektivně možno zabránit,“ sdělil Vondrášek závěry vyšetřování generální inspekce bezpečnostních sborů. Zároveň uvedl, že nebylo zahájeno žádné trestní řízení proti žádnému z policistů v souvislosti se střelbou na FF UK.

„Od GIBS jsme nedostali zprávu o žádné fatální chybě policisty,“ zdůraznil Vondrášek. „V tuto chvíli nevím o žádně chybě nebo o hrubé nedbalosti,“ dodal. „Jsem přesvědčen, že policisté a policistky tím zásahem zachránili spoustu dalších životů,“ myslí si Vondrášek.

„Vidím tam prostor pro další zlepšení, ale u nikoho sem nezaznamenal žádné pochybení, které by si zasluhovalo osobní zodpovědnost,“ myslí si Vondrášek.„My jsme tu zkušenost neměli, nechtěli jsme ji. A teď se z ni musíme poučit,“ řekl Vondrášek na závěry vyšetřování GIBS.

Skutků v Hostouni, Klánovickém lese a FF UK se dopustila jedna a tatáž osoba, připomněl Aleš Strach, vedoucí 1. oddělení krajského ředitelství policie. „Pachatel neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla jen obecná zášť. Nebyla tam žádná informace, že jde ta osoba spáchat masovou vraždu,“ upozornil Strach.

„My jsme pracovali pouze s tím, že kamarádka projevila starost o svého kamaráda a měla strach, že by si mohl ublížit,“ odpověděl Petr Matějček, ředitel krajského ředitelství policie na otázku, zda od začátku policisté pracovali s variantou, že se jedná o sebevraha, nebo o potenciálně nebezpečného vraha.

„My vždycky musíme jít po horké stopě,“ řekl Matějček na dotaz, proč policisté nezůstali v budově fakulty déle. Policisté v budově fakulty dostali informace, že pachatel se má pohybovat v budově v ulici Celetné. „Pokud dodatečně zjistíte, že je pachatel o dvě patra výše, je to nešťastné,“ řekl Matějček.

Policejní prezident Martin Vondrášek připustil chyby v komunikaci, jeho náměstek Tomáš Kubík zase problémy s analýzou dat.

Víta Rakušana a Martina Vondráška oslovila také maminka Elišky, která střelbu na FF UK nepřežila. „Má dcera šla jen do školy a židle, na kterých sedíte, vám nepřísluší. Spravedlnost pro moji holčičku Elišku dnes znamená spravedlnost pro děti zítřka,“ zakončila svou řeč Šimůnková.

Autoři: ,