5. listopadu 2019 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie ukončila cvičení na hranicích se Slovenskem. Testovala připravenost na případné znovuzavedení kontrol

Cvičení na znovuzavedení kontrol státních hranic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cvičení na znovuzavedení kontrol státních hranic. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Policie a další složky v úterý odpoledne ukončily cvičení, kterým prověřily připravenost Česka na znovuzavedení kontrol státních hranic. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. Cvičení se konalo na 49 kilometrů dlouhém úseku hranice se Slovenskem v Moravskoslezském kraji, účastnilo se ho téměř 300 policistů, vojáků, celníků, hasičů a příslušníků vězeňské služby. Zahájeno bylo v pondělí ráno.

Účastníci cvičení odbavili při sedmi modelových situacích 150 figurantů představujících nelegální migranty. „Všichni prošli kompletním registračním procesem v mobilním hotspotu v Mostech u Jablunkova, poslední z nelegálních migrantů byl zaregistrován za deset hodin od zahájení činnosti hotspotu,“ uvedla Rubášová.

Cvičení simulovalo dočasné zavedení kontroly hranic mezi Českem a Slovenskem.
Cvičení simulovalo dočasné zavedení kontroly hranic mezi Českem a Slovenskem.

Cvičení policie považuje za úspěšné. „Po prvotním vyhodnocení je zřejmé, že pokud by v budoucnu nastala takováto hrozba, jsme připraveni plnit stanovené úkoly a spolupracovat s ostatními složkami, které jsou uvedené v operačním plánu,“ doplnila Rubášová.

Ozbrojené složky nacvičují možné zavedení hraničních kontrol pravidelně. Naposledy to bylo letos v květnu na hranicích s Německem. Kontrolovaly 12 hraničních přechodů v Plzeňském kraji, včetně Rozvadova. Účastnilo se zhruba 1200 policistů, vojáků, celníků, příslušníků vězeňské služby, lékařů a zdravotníků.

Policie loni odhalila 4992 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně. Je to o 254 více než v roce 2017 a o 269 méně než v roce 2016. V roce 2015, kdy vyvrcholila migrační krize a většina uprchlíků přes Česko procházela do jiných zemí se počet odhalených migrantů vyšplhal na 8500.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!