„Policejní orgán ukončil vyšetřování a aktuálně mají obvinění a jejich obhájci možnost prostudovat spisový materiál a případně podat návrhy na doplnění dokazován,“ uvedl Borgula. Další informace nechtěl v této fázi trestního řízení poskytnout.
V Národním hřebčíně v Kladrubech a na dalších místech zasahoval 31. května 2013 Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Později bylo postupně obviněno 18 lidí ze stavebních firem a hřebčína ze sjednání výhody a z pletich při zadávání veřejné zakázky na opravu hřebčína, z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.
V pletichách v Kladrubech bylo namočeno i pět firem, oznámila policie |
Mezi obviněnými jsou manažeři stavebních firem Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav. Policie ani státní zastupitelství jména obviněných nezveřejnily.
Na obnovu 17 objektů hřebčín získal 300 milionů korun z Evropské unie. Opravy začaly v zimě loňského roku po ukončení dalšího, v pořadí již třetího výběrového řízení. Předchozí dvě byla zrušena.
Vyšetřování v Kladrubech mělo dopad i na pozastavení evropské dotace 43 milionů korun, kterou dostala společnost Homa holding na modernizaci hotelu Bohemia v Chrudimi. Opravoval ho Metrostav, rovněž vyšetřovaný v souvislosti s hřebčínem. Práce se zastavily a dosud nebyly obnoveny. Homa holding od smlouvy na poskytnutí dotace odstoupil a později jej majitel i s hotelem prodal jiné firmě. Na podzim loňského roku pražské Vrchní státní zastupitelství kvůli zakázce obžalovalo osm lidí a tři firmy. Podezírá je z pokusu poškodit finanční zájmy Evropské unie a z pokusu o dotační podvod za 25,2 milionu korun.