2. dubna 2019 15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie uzavřela vyšetřování výbuchu v kralupské chemičce, viník zemřel

Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kralupy n.V. Vyšetřování loňského výbuchu v chemičce v Kralupech nad Vltavou je uzavřeno. Viník zemřel, policie proto případ odloží, uvedla dnes Česká televize. V chemičce loni explodovala skladovací nádrž v distribučním areálu, zahynulo přitom šest lidí. Rozhodnutí není pravomocné, je možné se proti němu odvolat.

„V případu výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou bylo vypracováno závěrečné rozhodnutí, kdy uvedený případ byl usnesením vrchního komisaře odložen z důvodu nepřípustnosti trestního stíhání, neboť osoba, proti které by bylo vedeno trestní stíhání, při výbuchu zemřela,“ řekl mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa.

Při výbuchu 22. března minulého roku zemřelo šest lidí, z toho bylo pět občanů Rumunska. Nejednalo se o zaměstnance chemičky, ale o pracovníky dodavatelské firmy. Nádrž, jež vybuchla, byla několik let mimo provoz. Sloužila ke skladování pohonných hmot vyrobených v rafinerii. 

Dělníci tehdy pracovali na jejím případném uvedení do provozu. Podle dřívějších informací nedodrželi technologický postup. Podle vyšetřovatele hasičů výbuch způsobilo odstranění záslepky, která bránila pronikání benzinových par do nádrže.

Areál v Kralupech nad Vltavou, ve kterém došlo k výbuchu.
Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou

Jde o jednu z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let. Společnost Unipetrol, které chemička patří, zavedla po neštěstí důkladnější kontroly.

ČTK