30. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté hrají v 'reality show' Primy. Potrestáni nebudou, uzavřelo prezidium

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Seriál z policejního prostředí Policie v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seriál z policejního prostředí Policie v akci. | foto: TV PrimaReprofoto

PRAHA Policisté, kteří účinkují v seriálu Policie v akci televize Prima, nebudou nijak potrestáni. Vnitřní policejní kontrola ukázala, že příslušníci sboru neporušili žádné právní ani interní předpisy. Prezidium už se proti seriálu dříve vymezilo. Vadí mu, že vznikl bez souhlasu vedení a postupy herců neodpovídají běžné praxi.

Seriál z policejního prostředí se na televizní obrazovkách objevil poprvé v polovině října. Od té doby je vysílán každé všední odpoledne. Televize Prima se v něm divákům snaží prostřednictvím případů, které jsou před kamerou řešeny, přiblížit každodenní práci policistů.

Policejní prezidium takový záměr hodnotí pozitivně. Nesouhlasí ovšem se způsobem, jakým jej Prima prezentuje.

„V tomto formátu ‚reality show‘ jej nemůžeme akceptovat. Stejně tak se neztotožňujeme s postupy herců - policistů, které nejsou v souladu s právními předpisy, ani s běžnou praxí, a často jsou uměle vyhrocené,“ okomentovala minulý měsíc mluvčí prezidia Iveta Skupien. Vedení policie zároveň vadí, že seriál vznikl bez jejího vědomí.

Policie: Postupy v seriálu jsou proti zdravému rozumu

Jelikož se ukázalo, že v pořadu účinkují také skuteční strážci zákona, zabýval se záležitostí odbor vnitřní kontroly. Šetření bylo nyní po více než měsíci ukončeno, policisté se trestu vyhnou.

„V závěru provedeného šetření nebylo zjištěno, že by v této souvislosti došlo k porušení jakéhokoli právního předpisu či interního aktu řízení, a to jak ze strany policistů, tak ani jiných zúčastněných osob,“ informovala server Lidovky.cz Iveta Skupien.

Vedení policie se nelíbí, že postupy policistů v seriálu často neodpovídají...

Vedení policie se nelíbí, že postupy policistů v seriálu často neodpovídají běžné praxi.

Kontrolní pracovníci dospěli k závěru, že policisté, kteří se natáčení věnovali v době svého osobního volna, ztvárňují v pořadu určitou filmovou roli. A to i přesto, že neměli detailní scénář.

„Policii nepřísluší hodnotit kvalitu seriálu, nicméně z profesionálního hlediska musíme uvést, že policejní postupy v něm nejsou v souladu s právními předpisy, běžnou praxí a mnohdy ani zdravým rozumem,“ dodala mluvčí se slovy, že pořad nelze vnímat jako instruktážní materiál.

Policie divákům doporučuje, aby na něj nahlíželi jako na jakýkoliv jiný seriál s podobnou tématikou, který nemá až tolik společného s realitou.

Prima se hájí tím, že seriál Policie v akci ukazuje televizně zpracovanou každodenní policejní práci a je inspirován reálnými příběhy. I proto do něj produkce obsadila skutečné profesionály s praxí.
„Jsme si vědomi, že přicházíme s něčím zcela novým, a že pořad tak může vyvolat diskusi,“ uvedla mluvčí televize Jana Mrákotová.

Podle Jany Vondroušová, dramaturgyně vývoje nových pořadů televize, chce drtivá většina policistů v natáčení pokračovat. Chápou jej jako propagaci policejní práce, uvedla v říjnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

rsaRobert Sattler
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz