12. února 2017 15:05, aktualizováno  15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie v Liberci šetří smrt novorozence nalezeného v kontejneru. Žádá o pomoc

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 4Diskuse
Vyšetřování vraždy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřování vraždy. | foto: MAFRA

LIBEREC Kriminalisté v Liberci vyšetřují smrt novorozence. Tělo objevil v sobotu náhodný svědek v kontejneru na domovní odpad. Policie žádá o pomoc veřejnost. Informovala o tom policejní mluvčí Libereckého kraje Ivana Baláková.

Tělo objevil svědek v ulici Na Bídě v sobotu zhruba půl hodiny před polednem. „Kriminalisté zatím nevědí, kdo novorozeně do kontejneru odložil a v této souvislosti žádají veřejnost o pomoc. Zajímá je pohyb lidí a vozidel v místě nálezu, a to v časovém úseku od 10. února do 11:15 dne 11. února,“ uvedla Baláková.

Pomoci by mohli řidiči aut, která jsou vybavena kamerovým systémem a mají záznam z místa nálezu v uvedeném čase. „Tyto kamerové záznamy by mohly kriminalistům velmi pomoci při vyšetřování, proto prosí veřejnost o jejich poskytnutí,“ uvedla mluvčí. Kriminalisté oslovují také řidiče taxi a řidiče městské hromadné dopravy včetně cestujících, aby se jim ozvali, pokud v dané době a v uvedeném místě zpozorovali cokoliv neobvyklého nebo podezřelého.

Policisté zjišťují také totožnost matky novorozence. Odhadují počátek jejího těhotenství na začátek léta 2016. Do kontaktu s ní by se mohli dostat zaměstnanci lékáren či zdravotníci.

Kriminalisté nevylučují, že tělo dopravil pachatel na místo nálezu z jiného regionu nebo ze sousedního Polska či Německa. „Veškeré informace, které s případem nálezu mrtvého novorozence mohou souviset, prosím sdělte policistům na kterékoliv služebně Policie ČR nebo kontaktujte známou tísňovou linku 158,“ doplnila Baláková.

Výběr nálezů mrtvých novorozenců v ČR v posledních pěti letech

 • 2. června 2012 - V příkopu u silnice v Rotavě na Sokolovsku byl nalezen mrtvý novorozený chlapec. Později z testů DNA vyšlo najevo, že měl nejspíš stejnou matku a zřejmě i otce s mrtvým novorozeným chlapcem, který byl nalezen v lednu 2011 v kontejneru na šatstvo v saském Schwarzenbergu u českých hranic.
 • 1. listopadu 2012 - Tělo donošené holčičky našli policisté zabalené do dvou pytlů v šatní skříňce v restauraci v Ládví u Prahy. Jednatřicetiletá žena, matka dvou dětí, přišla den předtím do benešovské nemocnice, kde lékařům tvrdila, že potratila.
 • 12. dubna 2013 - Mrtvou novorozenou holčičku v igelitové tašce našel kolemjdoucí blízko lesní cesty u rybníka Drátovec v havlíčkobrodské městské části Perknov. Policie případ podle dostupných informací dosud nevyřešila.
 • 18. května 2013 - Mrtvého novorozence v igelitové tašce našel kolemjdoucí v korytě potoka v Novém Malíně na Šumpersku. Pár dní nato kriminalisté obvinili z vraždy novorozence pětadvacetiletou matku dítěte, kterou soud v květnu 2014 odsoudil na 17 let vězení.
 • 27. května 2013 - Kriminalisté nalezli v Pasece na Olomoucku dva mrtvé novorozence. Při vyšetřování se zjistilo, že novorozená dvojčata se podle výsledků pitvy už narodila mrtvá. Matka tak za jejich smrt nebyla stíhána.
 • 8. prosince 2013 - V kontejneru v Podbořanech bylo nalezeno tělo chlapečka. Za vraždu novorozence byla v srpnu 2015 odsouzena Jiřina Sládková z Lounska na 17 let ve vězení. Žena porodila v Podbořanech chlapce, dítě pak omyla, zabalila do deky, uložila do tašky a šla si lehnout. Po několika hodinách dítě hodila do popelnice. Novorozenec podle znalců přežíval několik hodin, zemřel v důsledku podchlazení. V listopadu 2015 jí odvolací soud snížil trest za vraždu na 15 let vězení.
 • 4. srpna 2014 - Ostatky novorozence byly nalezeny v kontejneru na odpadky v Průběžné ulici v Praze 10 v igelitové tašce. Pitva potvrdila, že dítě zemřelo násilnou smrtí.
 • 25. června 2015 - Policisté našli v Mníšku pod Brdy u Prahy mrtvého novorozence. Tělo dítěte leželo v igelitové tašce v kontejneru na odpadky. Policisté poté obvinili z vraždy jednadvacetiletou ženu, matku dítěte. V říjnu 2016 ji soud odsoudil za zabití novorozence na deset let vězení, letos v lednu odvolací pražský vrchní soud čin překvalifikoval a trest jí snížil na šest let.
 • 23. července 2016 - V třídírně plastů v Praze 10 byla v noci na sobotu nalezena mrtvola novorozence. Tělo bylo zabalené v igelitu. Podle výsledků soudní pitvy byla holčička před svou násilnou smrtí donošená a zdravá.
 • 12. února 2017 - Kriminalisté v Liberci vyšetřují smrt novorozence. Tělo objevil v sobotu náhodný svědek v kontejneru na domovní odpad v ulici Na Bídě.

ČTK
 • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz