Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doprava v Bedřichově pod náporem běžkařů opět kolabovala, v Beskydech regulovali parkování policisté

Parkoviště na českých horách jsou znovu plná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkoviště na českých horách jsou znovu plná. | foto: Twitter/Policie ČR

Bedřichov (Jablonecko)  Policie v neděli krátce před půl osmou opět uzavřela příjezdové cesty do Bedřichova na Jablonecku kvůli náporu běžkařů. Okolo 10:00 provoz obnovila v obou směrech, tedy od Jablonce nad Nisou i od Liberce. Hlídky zůstávají na místě kvůli dohledu, řekl regionální policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Starosta obce Petr Holub (SLK) řekl, že parkovací kapacity jsou v neděli dostačující.

Příjezdy do Bedřichova zavřela dopravní policie i v sobotu, kdy byly kvůli autům běžkařů silnice nepropustné. V sobotu policie obec znovu otevřela až okolo 16:00 s apelem na řidiče, aby respektovali dopravní značení a omezení. 

„Musím říct, že policie v neděli zareagovala mnohem lépe, jsou tu už od rána od 7:00,“ uvedl Holub. Podle něj byl brzy ráno v Bedřichově obdobný počet lidí jako v sobotu, jejich koordinování se ale dařilo lépe. V 10:00 řekl, že lidé z obce odjíždějí a výrazně jich ubylo. 

Aktuální opatření proti šíření koronaviru sice zakazují provoz lyžařských vleků, lidé po celé republice ale i tak míří do hor, třeba na běžky, sáňkovat nebo na procházku.

Robovský ráno uvedl, že byla před půl osmou uzavřena komunikace z Jablonce nad Nisou (Ostrý roh), ve směru na Hrabětice a Bedřichov. Úsek Liberec - Česká chalupa byl uzavřen krátce po nedělní osmé hodině. 

„Opět apelujeme na návštěvníky horských oblastí Libereckého kraje, aby parkovali na místech k tomu určených, respektovali dopravní značení a řídili se pokyny zasahujících policistů,“ řekl mluvčí. Dodal, že hlídky dopravní policie budou celý den dbát na plynulost provozu, bezpečnost i na veřejný pořádek. 

Z webkamer, které jsou umístěny u parkovacích ploch, je patrné, že se v neděli na bežky znivu vydaly stovky a možná i tisíce lidí. Situace na parkovištích je klidná, auta nejsou v kolonách a neblokují odjíždějící sportovce.

Problémy s parkováním v Beskydech

Do Beskyd o víkendu opět vyrazily tisíce lidí, policie regulovala na několika místech parkování. Parkoviště se plnila i v Jeseníkách. V Krásné na Frýdecko-Místecku policie zastavila dopravu a povolila jízdu směrem na Visalaje jen místním. ČTK to v neděli řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

„Lidí na horách je hodně. Více než v jiných dnech,“ řekla Michalíková. Dodala, že nejkritičtější byla situace v Krásné. Policisté tam v sobotu omezili možnost jízdy aut, hlavně směrem na Visalaje. „Dál jsme pouštěli jen obyvatele,“ řekla mluvčí. Dodala, že policisté také upozorňovali návštěvníky hor na dodržování vládních opatření. Hlavně na dodržování rozestupů a nošení roušek. „Jednalo se o prevenci. Zásadnější incidenty jsme neřešili,“ řekla.

Ředitel lanovky na Pustevny Petr Lessy ČTK potvrdil, že lidí na hory dorazilo hodně. Na Pustevnách podle něj byla situace horší v sobotu. „Ale i tak se u lanovky vytvořila ve špičce fronta maximálně na 15 minut. Dnes už to je úplně bez front,“ řekl. Uvedl, že v sobotu lanovka přepravila 1600 lidí a v neděli ve 14:00 jich bylo 800. Co se dopravy týče, problémy podle něj jsou vždy ze strany od Zlínského kraje. „Opakuje se to každý rok. Pokud nebude v Bečvě záchytné parkoviště a nebude na Pustevny fungovat kyvadlová doprava, tak se toho problému nezbavíme,“ doplnil.

Podle něj provoz dvojsedačkové lanovky zcela splňuje požadavky vládních opatření. „Sedačky pravidelně dezinfikujeme. Nakažení při přepravě je nemožné, rozestupy mezi sedačkami jsou 20 metrů,“ řekl.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...