Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český Project X? Účastníci facebookové party se poprali s policií

Česko

  12:21aktualizováno  14:56
ORLOVÁ - Podobnou zprávu média čas od času zaznamenají. Ale ještě se nestalo, aby policie musela násilím rozhánět tak velkou party svolanou přes Facebook i v Česku.

Project X Orlová foto: Reprofoto

Ve středu večer se však v Orlové na Karvinsku v tomto ohledu měnily dějiny. Policie zde musela rozehnat několik set lidí, kteří se zúčastnili původně soukromé party svolané přes sociální sítě. Akce velmi připomínala své zahraniční vzory inspirované slavným filmem Project X.

Na  soukromou party v Orlové dorazilo asi 500 lidí a organizátorce se akce zcela vymkla z rukou. Příchozím se nechtělo domů a chovali se agresivně. Sama žena, která akci pořádala, dokonce zavolala na pomoc policii. "Na zasahující policisty začali házet kameny, dlažební kostky i cihly. Policie pět z nich zadržela," uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Podle policie vše začalo na sociální síti. Právě přes ni se rozhodla sedmatřicetiletá žena pozvat své přátele na party. Přes ni žena pozvala lidi na večírek, který pořádala na pronajaté zahradě. Účast dokonce podmiňovala vstupným a na zahradě měla i stánek s prodejem alkoholu. Zpráva ale začala žít vlastním životem, šířila se dál mezi lidi. Nakonec účast přislíbilo více než 2 500 lidí. Na místo postupně dorazilo několik stovek zájemců.

Stále přicházeli noví návštěvníci
Organizátorka pak přiznala, že situaci nezvládá. "Sama organizátorka akce nám vlastně volala o pomoc. Party se jí vymkla z rukou, lidé dělali výtržnosti, rušili noční klid, blokovali komunikaci, ničili dopravní značky a celkově začali být agresivní. K tomu nechyběla hlasitá hudba," uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí.

Počet účastníků se ale počet lidí přes přítomnost policistů zvyšoval a na akci proudily další davy lidí. Proto byli na místo povoláni policisté ze speciální pořádkové jednotky. "Účastníci ale vůbec nereagovali na výzvu, aby prostor divoké párty opustili. Naopak někteří začali být velmi agresivní. Policistům se podařilo rozdělit dav do skupin a ty poté jednotlivě vytlačovat ven. Na policisty začali házet kameny, dlažební kostky i cihly, převraceli kontejnery, rozbíjeli sklo, převraceli dopravní značky a vulgárně vyřvávali. Kámen zasáhl i policejního psa," řekla Viačková.

Zranění policisté
Následné opakované potyčky si vyžádali pět zraněných policistů, které zasáhly kameny a dlažební kostky. S pouty na rukou skončil stejný počet lidí. Tři z nich putovali nejprve na záchytku. Podle dechové zkoušky měli v krvi víc než dvě promile alkoholu. Všichni jsou podezřelí z přestupku. "Mezi zadrženými byl i mladík ve věk 17 let, kterého si na místě převzala matka," uvedla Viačková.

"Neuposlechli výzvy úřední osoby a rušili noční klid," vyjmenovala mluvčí. Před přestupkovou komisí pak skončí i žena, která nepovolenou akci svolala. "Měla dopředu přemýšlet, do jakých rozměrů může akce narůst," zakončila mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Podobná událost se stala nedávno v Děčíně. Šestnáctiletý mladík na Facebooku zveřejnil pozvánku na party v domě svých rodičů, nečekal ovšem, že mu na ni přijde téměř 200 lidí. Sousedé přivolali policisty a akci nakonec rozpustil mladíkův otec, který dorazil domů.

Inspirace filmem?

Svolávání podobných večírků přes sociální sítě se v současné době stává fenoménem mezi teenagery. Inspirovat se totiž mohli novým americkým filmem s názvem Project X. Tři studenti si v něm přejí uspořádat večírek, na který nikdo nikdy nezapomene. Jenže zprávy se na facebooku šíří rychle a nikdo si ani ve snu nedokázal představit to, co nakonec přišlo.

V červenci zažil podobnou situaci také floridský Jacksonville. Více jak 300 účastníků se večer dostavilo k supermarketu Walmart a vtrhli dovnitř. V obchodě nastala doslova spoušť, mladí lidé se projížděli na nákupních vozících, z regálu mizel alkohol, sušenky i chipsy. Celou akci ukončily až policejní posily a varovné výstřely do vzduchu. Účastníci přímo potvrdili, že se snažili napodobit film Project X.

Mluvčí policie Viačková řekla, že pořadatelka akce neuvedla, že by se jednalo o českou podobu Projektu X. Videa z Orlové ale účastníci umístili na server Youtube pod názvem CZECH Project X Orlová a Project X Orlová - Policajti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat