21. března 2014 12:40, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V prezidentském apartmá pražského Hiltonu zatkli Íránce. Kvůli podvodům za 2,3 miliardy

Boční pohled na pražský hotel Hilton v Karlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boční pohled na pražský hotel Hilton v Karlíně. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Protikorupční policie zatkla vlivného obchodníka s ropou Shahrama Abdullaha Zadeha, jehož podezírá z obřích daňových úniků v Česku. Íránce s českým pasem kriminalisté zadrželi v prezidentském apartmá pražského hotelu Hilton.

První informace o zásahu se objevily už ve čtvrtek odpoledne. Serveru Lidovky.cz a LN se podařilo ověřit jméno ústředního aktéra rozsáhlého případu.

Jde o Shahrama Abdullaha Zadeha, pro něhož si kriminalisté příšli do zmiňovaného hotelu Hilton. Muž měl dlouhodobě pronajaté prezidenstské apartmá, kde podle informací serveru Lidovky.cz žil s matkou a přítelkyní. Za roční pronájem 120 metrů čtverečních luxusu platil podle neoficiálních informací jeden milion korun. Měl podle všeho slevu, neboť noc v prezidentském apartmá stojí bezmála třicet tisíc na noc. "Dnes je ještě obsazené, od zítřka se již uvolní," řekl operátor zákaznické linky.

Shahram Abdullah Zadeh

Shahram Abdullah Zadeh na archivním snímku.

Shahram Abdullah Zadeh.

Narodil se v roce 1971 v Dubaji íránským imigrantům. Univerzitu vystudoval na konci 90. let v Česku - konkrétně lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Lékařem se ovšem nikdy nestal, přestože o sobě prohlašoval, že je psycholog.
Po návratu do Dubaje se zjevil jako realitní agent v rámco íránské komunity. Zlom v jeho životě přišel v roce 2003, kdy byl představen bratru vládnoucího dubajského šejka Muhammada ibn Rašída al-Maktúma a získal pověření řídit velkou developerskou firmu Al Fajer Properties. 
V roce 2008 jeden ze zaměstnanců upozornil na podezřelé toky peněz v rámci firmy a šejkové poslali do společnosti na kontrolu Maktuma ibn Hašera al-Maktúma (synovce vládnoucího šejka).
Audity a vyšetřování vyústilo v Zádího zatčení, měl zpronevěřit stamiliony dolarů a zahlazovat stopy. Kvůli průtahům ve vyšetřování byl ale Zádí propuštěn. Na český pas proklouzl z Dubaje do Česka, kde se usadil v roce 2010 v Brně.
Shahram Abdullah Zadeh má českou manželku i české občanství.

Policie k rozsáhlému případu uvolnila jen minimum informací. "Můžu pouze potvrdit, že probíhají úkony, které se týkají krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s pohonnými hmotami. K zadrženým osobám ale žádné detaily uvést nemohu," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Zopakoval tak v podstatě jen informace, které už ve čtvrtek zveřejnil Radiožurnál.

Zajištěné dokumenty, peníze a luxusní vozy

Jak zjistily Lidovky.cz, policisté v apartmá zajistili desítky listin týkajících se nekalých obchodů, současně našli i větší množství peněz. A k tomu Abdulláhovi Zádímu zajistili i luxusní vůz, s nímž po Praze jezdil. Souběžně policisté spustili domovní prohlídky i v dalších domech po celé České republice, podle prvotních informací rozkryli celou hierarchii skupiny: od nastrčených bílých koní přes vykonavatele až k hlavě, kterou měl být právě Abdullah Zadeh, jenž v Česku vystudoval a hovoří bezchybnou češtinou.

Prezidentské apartmá v hotelu Hiltoin v Praze.

Prezidentské apartmá v hotelu Hilton v Praze.

Do Česka se uchýlil Abdullah Zadeh po roce 2010, kdy se o jeho podezřelé aktivity zajímaly úřady v Dubaji. Abdullahu Zádehovi ale podařilo narychlo získat český pas díky sňatku s Češkou na ambasádě v Abú Zabí a okamžitě odletěl do Prahy.

Škodu, kterou se měla zatčená skupina způsobit, vyčíslil Útvar odhalování korupce a finanční kriminality na 2,3 miliardy korun. Zádí není jediným zadrženým. Z krácení daně kriminalisté obvinili celkem 15 lidí a žádají soud, aby na ně uvalil vazbu. "V rámci úkonů trestního řízení kriminalisté provedli 16 domovních prohlídek a 9 prohlídek jiných prostor," uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Celý příběh Abdullaha Zadeha najdete v sobotním vydání Lidových novin.

Radek Kedroň, spaŠárka Pálková
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky