Kontroly ve firmách Deza a Energoaqua neskončily, uvedl Holiš. O otravě Bečvy chce brzy informovat |
„Na znalecký posudek stále čekáme, z naší strany nebyla lhůta na vypracování ohraničena. Případ je stále v šetření a v tuto chvíli nejsou žádné nové informace, které bychom mohli veřejnosti sdělit,“ uvedla Javorková. S žádostí o vyjádření se odpoledne pokoušela telefonicky kontaktovat také Klicperu, jeho mobilní telefon však byl nedostupný.
Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů Klicpera také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy potvrdil i Klicpera.
„Řekli jsme, že vystoupení znalce v médiích vyhodnocujeme, a v současné chvíli toto téma ponecháme bez komentáře,“ uvedla Javorková.
Stále podle ní platí, že policie ekologickou havárii prověřuje pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti.
Policii překvapilo vyjádření o známém viníkovi otravy Bečvy. Znalec nebyl zbaven mlčenlivosti |
Původní lhůta pro vypracování posudku skončila 20. prosince. Podle dřívějšího Klicperova vyjádření nebylo možné v takovém čase posudek vyhotovit a termín se prodloužil do konce února. Podle Klicpery lze termín opět prodloužit, bude-li třeba. „Obvykle se posudky na takové havárky dělají nejméně šest měsíců,“ řekl začátkem února Klicpera.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.