Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bleskové vyšetřování. Policie v Rittigově kauze Oleo finišuje, čeká na posudky

Česko

  5:00
PRAHA - Obvinění v kauze Oleo Chemical si Ivo Rittig vyslechl teprve koncem letošního září, paradoxně to však může být první případ, kvůli němuž usedne na lavici obžalovaných. Vyšetřování daňových úniků týkajících se petrochemické firmy totiž po dvou měsících spěje ke konci, obvinění by se podle informací serveru Lidovky.cz měli začít seznamovat se spisem již v prosinci.

Ivo Rittig po výslechu. foto: MAFRA - Michal Šula

„Máte správnou informaci, bylo nám řečeno, že seznamovat bychom se měli již před Vánoci,“ řekla serveru Lidovky.cz Katarína Kožiaková Oboňová, obhájkyně Rittiga a Petera Kmetě jednatele offshorové firmy Cokeville Assets, přes níž měly peníze téct až k lobbistovi. Podle informací serveru Lidovky.cz zbývá vyšetřovatelům vyslechnout poslední svědky a především čekají na znalecké posudky, z nichž jeden se týká věcí zajištěných u Rittiga v Monaku.

K TÉMATU:

Informaci nepřímo potvrdil i Jiří Matzner, advokát Jany Šádkové, další obviněné a účetní společnosti Peskim. „Oficiálně jsem zatím zprávu o ukončení vyšetřování neobdržel, ale slyšel jsem, že to opravdu chtějí dotáhnout rychle,“ uvedl.

V případu policisté stíhají celkem deset osob, vedle Rittiga a dalších výše zmíněných také advokáty kanceláře MSB Legal Davida Michala a Karolínu Babákovou, majitele Olea Chemical Kamila Jirounka a Michala Urbánka a také finančního analytika Peskimu Jaroslava Kubisku.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Právě poslední jmenovaný představuje klíčovou postavu kauzy. Usiluje totiž o status spolupracujícího obviněného. Policistům popsal, jak měly miliony putovat z Olea až na Rittigovy dva kyperské účty. Podle Kubisky k tomu sloužila společnost Cokeville Assets napsaná na bílé koně Kmetě a Janu Lütken. Od Olea měla inkasovat peníze za poradenství na oko a peníze přeposílala Rittigovi. (ČTĚTE TAKÉ)

„Cokeville plnil funkci sběrného místa pro provize z českých a zahraničních firem, které byly následně děleny a převáděny na účty Ivo Rittiga a jeho obchodních partnerů. Vše na pokyny Michala a Babákové,“ uvedl Kubiska ve výpovědi, o níž server Lidovky.cz informoval dříve. Podobných firem sídlících v zahraniční určených k vyvádění peněz však podle Kubisky fungovalo mnohem víc. Peskim, kde Kubiska pracoval a spravoval toky peněz, podle něj představoval v podstatě stejnou firmu jako advokátní kancelář Šachta&Partners (dnes MSB Legal).

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista

Oboňová již v minulosti označila výpověď analytika za konspirační teorie, které mají k pravdě daleko. Babáková s Michalem o stíhání mluví jako o šikaně jejich advokátní kanceláře.

Dozorující státní zástupce Adam Borgula nechtěl potvrdit ani konec vyšetřování, ani komentovat případný termín obžaloby. „Je to věcí policejního orgánu, který vede vyšetřování. Já mohu pouze říct, že probíhá. Doposud jsem nerozhodl o stížnostech, které mi byly předloženy společně se spisem o zahájení trestního stíhání v této věci,“ řekl serveru Lidovky.cz. Konkrétní nechtěl být ani vyšetřující Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. „V tuto chvíli nemám ve věci žádnou informaci,“ řekl jen jeho mluvčí Pavel Hanták.

Rittiga a spol. by za mříže mohly dostat „drobné“. Stíháni jsou kvůli daňovým únikům za 3,7 milionu korun, z Olea měla skupina vyvést 20 milionů korun, peníze pak měly skončit na účtu politického podnikatele. Policie zajistila celkem čtyři smlouvy na poskytování poradenských služeb mezi petrochemickou společností a Cokeville Assets z let 2007, 2008, 2009 a 2010. Lobbista čelí obvinění kvůli praní špinavých peněz. Podle Borguly se desítka obviněných dopustila také zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušení povinnosti při správě cizího majetku. Pro čtyři žádal vazbu, soud mu nicméně nevyhověl.

Pro Rittiga však nejde o jedinou kauzu, v níž čelí trestnímu stíhání. Obvinění si vyslechl již kvůli vyvádění peněz z pražského dopravního podniku a úniku informací z Bezpečnostní informační služby

Ivo Rittig v obklíčení

Autor: