Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie v Sasku pokutuje Čechy zkracující si cestu přes Německo. Nesmí se zastavit, jinak poruší nařízení

Česko

  16:00aktualizováno  17:42
BERLÍN - Německá policie v Sasku pokutuje české občany, kteří si místo delší cesty po českém území zkracují trasu přes Německo. Dnes na to na twitteru upozornilo české ministerstvo zahraničí. České velvyslanectví v Berlíně o problému ví a české veřejnosti doporučuje, aby se takových cest raději vyvarovala.
Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

Spolková policie ale sdělila, že průjezd přes Sasko je pro české občany možný bez porušení karanténních nařízení, pokud německé území co nejrychlejší cestou opět opustí a jízdu nepřeruší například kvůli nákupům. Stejný názor měla i saská policie.

„Týká se to hlavně Šluknovského výběžku. Pokuty dosahují i 150 eur (4000 korun). Podle saské policie v tomto případě nejde o tranzit, ten jinak zůstává nadále možný,“ uvádí ministerstvo zahraničí. „Doporučujeme Německo objíždět!“ dodává.

První vakcína pro použití v EU by mohla být schválena 29. prosince

Podobné varování zveřejnil na facebooku i český konzulát v Drážďanech, který uvádí, že tranzitem se v Sasku rozumí pouze cesta do vzdáleného cíle. Tento vzdálený cíl konzulát upřesňuje jako místo, které není možné z Česka dosáhnout jinak než cestou přes Sasko.

České velvyslanectví v Berlíně sdělilo, že o záležitosti ví od českého konzulátu v Drážďanech a že se Sasko zřejmě obává příliš laxního přístupu české veřejnosti ke karanténním opatřením. „Doporučuji české veřejnosti, aby i v zájmu nálady na saské straně situaci nepodceňovala a raději najela o pár kilometrů více. Můžeme to považovat i za malou investici do vzájemné důvěry,“ řekl český velvyslanec Tomáš Kafka.

Ředitelství spolkové policie v saské Pirně řeklo, že s dotazem na problematiku tranzitu se na něj dnes obrátil i český konzulát v Drážďanech. „Odpovím stejně,“ řekl mluvčí spolkové policie v Pirně Christian Meinhold. „Osoby, které vstoupily na území Svobodného státu Sasko jen kvůli průjezdu a které ho co nejrychlejší cestou opět opustí, jsou podle saského karanténního nařízení vyjmuty z povinného ohlášení a z povinné karantény,“ uvedl Meinhold. „Toto pravidlo ale neplatí, pokud lidé mají jiný důvod cesty, například nákupy, nebo pokud průjezd nerespektuje přímou cestu,“ dodal.

Nejezděte do Česka nakupovat ani lyžovat, varoval Němce saský premiér. Žádá častější kontroly

K otázce pokut Meinhold žádné podrobnosti neuvedl. Zdůvodnil to tím, že sankce v případě porušení karanténních opatření udělují zemské úřady, tedy saská hygiena, a nikoli spolková policie. Ta je nicméně pověřena ostrahou hranic.

Mluvčí policejního ředitelství ve Zhořelci (Görlitz) v Sasku uvedla, že zkrácení cesty z Česka do Česka přes Německo, pokud nebude využita k nákupům, je možné hodnotit jako tranzit. S podrobnostmi odkázala na spolkové úřady. Saská policie rovněž uvedla, že spolu se spolkovou policií dohlíží i na dodržování karanténních opatření v rámci malého pohraničního styku.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat