Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie v Sasku pokutuje Čechy zkracující si cestu přes Německo. Nesmí se zastavit, jinak poruší nařízení

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek foto: Tomáš Vlach, Lidové noviny

BERLÍN - Německá policie v Sasku pokutuje české občany, kteří si místo delší cesty po českém území zkracují trasu přes Německo. Dnes na to na twitteru upozornilo české ministerstvo zahraničí. České velvyslanectví v Berlíně o problému ví a české veřejnosti doporučuje, aby se takových cest raději vyvarovala.
  16:00aktualizováno  17:42

Spolková policie ale sdělila, že průjezd přes Sasko je pro české občany možný bez porušení karanténních nařízení, pokud německé území co nejrychlejší cestou opět opustí a jízdu nepřeruší například kvůli nákupům. Stejný názor měla i saská policie.

„Týká se to hlavně Šluknovského výběžku. Pokuty dosahují i 150 eur (4000 korun). Podle saské policie v tomto případě nejde o tranzit, ten jinak zůstává nadále možný,“ uvádí ministerstvo zahraničí. „Doporučujeme Německo objíždět!“ dodává.

První vakcína pro použití v EU by mohla být schválena 29. prosince

Podobné varování zveřejnil na facebooku i český konzulát v Drážďanech, který uvádí, že tranzitem se v Sasku rozumí pouze cesta do vzdáleného cíle. Tento vzdálený cíl konzulát upřesňuje jako místo, které není možné z Česka dosáhnout jinak než cestou přes Sasko.

České velvyslanectví v Berlíně sdělilo, že o záležitosti ví od českého konzulátu v Drážďanech a že se Sasko zřejmě obává příliš laxního přístupu české veřejnosti ke karanténním opatřením. „Doporučuji české veřejnosti, aby i v zájmu nálady na saské straně situaci nepodceňovala a raději najela o pár kilometrů více. Můžeme to považovat i za malou investici do vzájemné důvěry,“ řekl český velvyslanec Tomáš Kafka.

Ředitelství spolkové policie v saské Pirně řeklo, že s dotazem na problematiku tranzitu se na něj dnes obrátil i český konzulát v Drážďanech. „Odpovím stejně,“ řekl mluvčí spolkové policie v Pirně Christian Meinhold. „Osoby, které vstoupily na území Svobodného státu Sasko jen kvůli průjezdu a které ho co nejrychlejší cestou opět opustí, jsou podle saského karanténního nařízení vyjmuty z povinného ohlášení a z povinné karantény,“ uvedl Meinhold. „Toto pravidlo ale neplatí, pokud lidé mají jiný důvod cesty, například nákupy, nebo pokud průjezd nerespektuje přímou cestu,“ dodal.

Nejezděte do Česka nakupovat ani lyžovat, varoval Němce saský premiér. Žádá častější kontroly

K otázce pokut Meinhold žádné podrobnosti neuvedl. Zdůvodnil to tím, že sankce v případě porušení karanténních opatření udělují zemské úřady, tedy saská hygiena, a nikoli spolková policie. Ta je nicméně pověřena ostrahou hranic.

Mluvčí policejního ředitelství ve Zhořelci (Görlitz) v Sasku uvedla, že zkrácení cesty z Česka do Česka přes Německo, pokud nebude využita k nákupům, je možné hodnotit jako tranzit. S podrobnostmi odkázala na spolkové úřady. Saská policie rovněž uvedla, že spolu se spolkovou policií dohlíží i na dodržování karanténních opatření v rámci malého pohraničního styku.

Autor: