Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie v Ústeckém kraji řeší kupčení s hlasy, nikoho nezadržela

Česko

  10:49
ÚSTÍ NAD LABEM - Policie v Ústeckém kraji řeší několik podnětů v souvislosti s volbami. Kriminalisté během hlasování nikoho nezadrželi, obvinili ještě před konáním voleb kvůli kupčení s hlasy jednoho člověka z Teplic. Informovala o tom policie Daniel Vítek. Šetřené případy se týkají Ústí nad Labem, Bíliny, krušnohorské Moldavy nebo Bitozevse na Žatecku.

Volební urna - ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Komunální volby: ANO bodovalo ve velkých městech, Pražany si ale nezískalo. ČSSD se propadla

„Přijali jsme několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabýváme,“ uvedl Vítek. Nechtěl konkretizovat, kolik oznámení přesně bylo. „Nebudeme specifikovat ani jednotlivá místa, potvrdit mohu, že jsme přijali podnět také z Bitozevse,“ uvedl.

Regionální Deník napsal, že podnět na policii podal kandidát Ivan Kolár v Bizozevsi. „V průběhu voleb k jedné obyvatelce přijeli s přenosnou urnou zástupci volební komise, paní už měla předvyplněný lístek. Z jejích slov vyplynulo, že za podporu konkrétní kandidátky dostala peníze,“ řekl listu Kolár. Podle něj existují indicie, že by to nemusel být v Bitozevsi ojedinělý případ.

Kriminalisté zasahovali v pátek také ve čtvrti Krásné Březno v Ústí nad Labem. Zapisovatelka nahlásila policii případ, kdy najednou přišlo zhruba 30 voličů, kteří obvykle o volby zájem nemají. Navíc je údajně k volební místnosti přivezl automobil. Volby v daném okrsku vyhrálo doposud vládnoucí Ústecké fórum občanů (UFO) se ziskem 24,68 procenta hlasů, což je téměř o 20 procent hlasů více než v roce 2014.

Podezřele mnoho lidí najedou přišlo volit v pátek do jedné volební místnosti v Bílině, podle členů volební komise přitom ani pořádně nevěděli, jak správně volit.

V krušnohorské obci Moldava se v posledním týdnu před komunálními volbami přihlásilo k trvalému pobytu více lidí. Na Moldavě vyhrálo volby hnutí VOLBA PRO! MOLDAVU s lídrem Michalem Cucem, který na případ upozornil. „Podali jsme trestní oznámení a nyní se rozhodujeme, zda podáme podnět na soud,“ řekl. Pokud by soud uznal podnět za oprávněný, mohly by se volby opakovat. „My hlavně nechceme, aby se podobná věc opakovala do budoucna,“ zdůraznil Cuc. Do obce se v posledním týdnu před volbami přihlásilo 17 lidí.

Druhá skončila v horské obci strana Pro Moldavu a Nové Město, za kterou kandidoval současný starosta Jaroslav Pok a třetí je hnutí Pracujeme pro Moldavu s místostarostkou Evou Kardovou.

Policie prověřuje také obsahy volebních plakátů a hesel v Mostě a Ústí nad Labem či oznámení lidí, kteří údajně nevěděli o tom, že jsou na kandidátce jedné ze stran v krajském městě.

Jiří Zimola ve volebním štábu ČSSD.
Předseda Občanské demokratické strany (ODS) Petr Fiala (uprostřed) na tiskové...

Chomutovská policie už obvinila šestadvacetiletého muže z Teplic, který za úplatu přihlašoval do obce k trvalému pobytu lidi z Teplicka, aby jim tam vzniklo volební právo. Mělo by jít o Horu Svatého Šebestiána. V případě prokázání viny muži hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

V Ústeckém kraji se před čtyřmi lety kvůli kupčení s hlasy opakovaly komunální volby v Bílině a Chomutově.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat